Śląsk z "Archiwum X"

Autor: Rafał Pawłowski
2 lutego 2008

Autorzy Morfium postanowili zderzyć na kartach komiksu atmosferę mrocznego kryminału, elementy fantastyki i grozy oraz turpistyczny obraz Śląska wynurzający się z mroków PRL. Efekt tej pomysłowej mieszanki jest niestety średni. Duża wina leży tu po stronie wydawcy, który kolorowe pierwotnie plansze, sprowadził do czerni i bieli, czyniąc część z nich mocno nieczytelną. O ile jednak warstwa graficzna "rokuje" i oglądając promocyjne skany należy stwierdzić, iż jej autor ma nam do zaproponowania interesujący warsztat i pomysł, o tyle scenariusz Morfium to pięta achillesowa tej serii.

Punkt wyjścia jest bardzo interesujący. Oto mamy tajemniczego funkcjonariusza milicji starającego się rozwiązywać różne, nie zawsze mieszczące się w realiach współczesności, zjawiska. Niczym okręt-widmo wynurzają się one ze smogu, który spowija śląskie familioki. Niestety na tym pomysłowość Mariusza Zawadzkiego się wyczerpuje. Poszczególnym postaciom brak psychologicznego rozwinięcia, a niewielka objętość zeszytu powoduje, iż miast autentycznej intrygi dostajemy prostą historyjkę z kroniki kryminalnej. W całej inwencji zdecydowanie docenić wypada lokalność fabuły. Jej twórcze potraktowanie to rzecz nieczęsta nie tylko w polskim komiksie.

Wypada wierzyć, iż najbliższe zeszyty (w sumie ma ich być 13) pozwolą znaleźć w bohaterach coś, co skłoni czytelnika do sięgania po następne części Morfium. Do tego bowiem sam efekt "świeżości" nie wystarczy.

Morfium - 1

Scenariusz: Mariusz Zawadzki
Rysunek: Piotr Zdanowicz
Wydawnictwo: Dom Komiksu
Rok wydania polskiego: 1/2006
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 839230490X
Wydanie: I
Cena z okładki: 5,50 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus