"Muminki" tom 1 - druga recenzja wydania zbiorczego komiksu

Autor: Tomasz Nowak
19 lipca 2016

Kolejne oblicze Muminków

Przygody sympatycznych stworków powołanych do życia przez Tove Jansson doczekały się wielu odsłon – filmy, książki, komiksy… W takim natłoku powrót do korzeni zawsze cieszy. A takowym jest rozpoczęta w ubiegłym roku edycja zbiorcza stripów komiksowych stworzonych przez samą autorkę serii.

Tove przygotowywała komiksowe paski najpierw sama, a potem z pomocą młodszego brata Larsa, na potrzeby londyńskiej gazety "The Evening News". Wszystkie one zbierane są systematycznie od paru lat w serii Moomin: The Complete Tove Jansson Comic Strip.

Prace, w których uczestniczyła osobiście trwały od 1954 do 1959 roku i mieszczą się w pięciu pierwszych z ośmiu wydanych dotychczas tomów (za resztę odpowiada sam Lars). W tomie pierwszym przygotowanym jeszcze całkowicie przez Tove, znalazły się cztery historie, które zapoczątkowały cykl.

Co ciekawe, od razu łatwo zauważyć, że Jansson równie płynnie posługuje się materią rysunku, co słowa. Będące ważną siłą Muminków prostota opowieści i wyrazistość konstrukcji bohaterów nie tracą nic w komiksowej narracji, bardziej skąpej przecież w słowo.

Nie są jednak komiksowe Muminki prostym odwzorowaniem tych, znanych z książek. One same pozostają nadal trochę dziwaczne i zaskakujące, ale równie zadziwiające bywa tło ich przygód (Muminki na Riwierze, Muminki na bezludnej wyspie). Inne jest z tego tytułu spektrum pojawiających się postaci. Inny także nastrój, pozbawiony majaczącego zwykle w tle książek niepokoju, pewnej melancholii. Mają za to w sobie Muminki mnóstwo treści uniwersalnych, łatwych do odczytania zarówno dla kilkulatka, jak i czytelnika dorosłego. Zaskakująco przypominają w tym względzie inny komiksowy klasyk – Fistaszki.

Seria zebranych historii Muminków to wysoce pożądane uzupełnienie wizji ich świata, które przez wiele lat, również na Zachodzie, pozostawało niedostępne w takiej formie. Wydanie tomu pierwszego przez EneDueRabe otwiera ten piękny rozdział zupełnie nowej przygody także przed polskim czytelnikiem.

Muminki - tom 1

Scenariusz: Tove Jansson
Rysunek: Tove Jansson
Wydawnictwo: EneDueRabe
Rok wydania polskiego: 1/2015
Tytuł oryginalny: Moomin: The Complete Tove Jansson Comic Strip. Book One
Wydawca oryginalny: Drawn and Quarterly
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 96
Format: 220x310 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788362566297
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus