Piękny świat dzielnych gryzoni – recenzja komiksu "Mysia Straż: Jesień 1152 – część 1"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
10 października 2014

Tytułowa Mysia Straż to elitarna formacja powołana do życia aby chronić inne gryzonie przed różnymi niebezpieczeństwami. Według informacji zawartych w albumie, miała ona duży udział w wojnie przeciwko hersztowi łasic, do której doszło zimą 1149 roku. Co prawda we wstępie dowiadujemy się, że obecnie świat jest już bezpieczniejszy. Jest to jednak tylko cisza przed burzą, która przyniesie nowe, jeszcze straszliwsze zagrożenia…

Kim są członkowie Mysiej Straży? To urodzeni wojownicy, zdolni zaatakować nawet wielokrotnie większego od nich przeciwnika. Najlepiej ich charakter oddaje jeden z wierszyków otwierających kolejny rozdział: "Zleć coś byle myszy, może wykona zadanie. Zleć to Strażnikowi, rychlej umrze, niż cię zawiedzie". Tacy są bohaterowie, których poznajemy w pierwszym tomie: Lieam, Kenzie, Saxon i Sadie.

David Petersen nie ograniczył się tylko do zróżnicowania postaci za pomocą koloru futra, stroju, czy broni, którą się posługują. Każdy z głównych bohaterów ma własny charakter i stosowne do tego zachowanie. Ta indywidualność daje o sobie znać zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych i jest motorem napędowym kolejnych zdarzeń.

Wielką zaletą tej serii jest to, że poznajemy kompletny i spójny świat. Zamieszkany przez zwierzęta, a jednocześnie wzorowany na tym ludzkim z okresu średniowiecza. Są w nim miasta, tajemnicze miejsca i odległe krainy. Jest on wreszcie pełen barwnych postaci, których liczne przygody wypełniają karty komiksu. Autentyczność tej rzeczywistości budują różne dodatki, które zamieszczono w albumie. Mamy więc  mapę, na której umiejscowiono grody, są także dalsze obszary: Dzikie Rubieże, czy Tunele pod Mrocznymi Wrzosowiskami, na terenie których zaznaczono upadłe osady. Wśród dodatków znalazł się także rozrysowany na dwie strony widok na jedno z miast, w którym rozgrywa się akcja komiksu. Są także opisy mysich profesji, krótkie wierszyki dotyczące Straży i galeria ilustracji.

Duże kadry pełne szczegółów, doskonały efekt antropomorfizacji, mimika bohaterów, dynamiczność akcji uchwycona na rysunkach – to wszystko sprawia, że pod względem  graficznym Mysia Straż prezentuje się znakomicie. Zachwyty i liczne nagrody jakie zgarnął autor (w tym Nagrodę Eisnera za najlepszą publikację dla dzieci), były moim zdaniem w pełni uzasadnione.

Muszę przyznać także, że tłumaczenie zostało dobrze przygotowane – teksty są stylizowane na dawną polszczyznę, co jeszcze bardziej podkreśla ulokowanie akcji w realiach wzorowanych na ludzkim świecie wieków średnich.

Pierwszy tom Mysiej Straży wprowadza do bardzo bogatego świata, który powstał w umyśle Davida Petersena. Szkoda tylko, że przygoda w nim trwa tak krótko, bo polskie wydanie zbiera jedynie trzy oryginalne zeszyty. Wiadomo jednak już, że kolejny tom komiksu ma się ukazać pod koniec listopada tego roku. Trzymam kciuki za to, żeby seria przyjęła się na polskim rynku i wierzę, że tak się stanie. To komiks bardzo uniwersalny, który będzie się podobał nie tylko ośmioletnim dzieciom, ich starszemu rodzeństwu, ale także rodzicom czy dziadkom. Tak jak jest to w przypadku literackiej klasyki fantasy: Opowieści z Narnii czy Władcy Pierścieni.

Ocena: 9/10

Mysia Straż - 1 - Jesień 1152 cz. 1

Scenariusz: David Petersen
Rysunek: David Petersen
Wydawnictwo: Bum Projekt
Rok wydania polskiego: 10/2014
Tytuł oryginalny: Mouse Guard: Fall 1152
Wydawca oryginalny: Archaia Studios Press
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 104
Format: 200x200 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788393699681
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus