"Najgorszy komiks roku" - recenzja komiksu

Autor: Aleksander Krukowski
20 marca 2018

W rzeczy samej

Kiedy Maciej Pałka rysował Jak schudnąć 30 kg? Tomasza Pstrągowskiego, prowadził na boku brudnopis z myślą o kolejnym własnym albumie. Pokazał go redaktorowi przy okazji prac nad komiksem Pstrągowskiego, i wtedy stała się rzecz niespodziewana. Rzeczony redaktor uznał szkicownik za gotowy materiał, który poszedł do druku od razu, bez przerysowywania i bez redakcji.

Tak przynajmniej brzmi narracja ramowa przedstawiona na początku Najgorszego komiksu roku, bo jej prawdziwość jest względna. Ostatecznie ktoś w końcu podpisał się pod redakcją. Z drugiej strony - ktoś także podpisał się pod korektą, co nie znaczy, że komiks ma dobrą interpunkcję.

Najgorszy komiks roku przedstawia historię Macieja Pałki, autora komiksów, który szuka odskoczni od swojej pracy, i znajduje ją w amatorskim zespole undergroundowym. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, muzyka staje się częściej pretekstem do wspólnego picia i ćpania, niż celem. Tak zawiązuje się historia Najgorszego komiksu roku, jednak im dalej, tym bardziej luzują się linie fabularne i trudno powiedzieć, o czym ten komiks opowiada.

Z pewnością Pałka zawarł w Najgorszym kilka ciekawych myśli i idei. Krążą one dokoła sztuki i wyrazu artystycznego, zarówno w ramach komiksu, jak i muzyki. Dotyczą granicy między pasją a pracą, motywacji, autokreacji, pamięci i tym podobnych. To naprawdę niezłe fragmenty, które sprawdziłyby się... w formie krótkich esejów. Tu wydają się nie na miejscu. Przynudzają. Ich notatkowy charakter tłumaczy, dlaczego miałyby się znaleźć w brudnopisie czy notatniku. Tłumaczy też tytuł: jeśli rezygnuje się z redakcji filtrującej tego typu materiały, efekt jest właśnie taki.

Można w Najgorszym komiksie roku widzieć jakieś pozytywy. Że jest ironiczny, autotematyczny, formalnie dekonstruktywny. Nie zmienia to jednak faktu, że jest nudny. Oczywiście głosy, jakoby komiks nie musiał wcale być ciekawy są upoważnione. Nie musi być ciekawie. Nie musi być ładnie (bo nie jest). Nie musi być poprawnie ani nie musi być sensownie. Jednak kiedy nie jest, powstaje Najgorszy komiks roku.

Najgorszy komiks roku

Scenariusz: Maciej Pałka
Rysunek: Maciej Pałka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Rok wydania polskiego: 5/2017
Liczba stron: 116
Format: 145x210 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788364638725
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus