Edukacja nade wszystko - recenzja komiksu "Natura dla tych co mają pazury i pióra"

Autor: Tomasz Nowak
15 maja 2013

Proekologiczny trend w polskim komiksie objawił się ostatnimi czasy z wielką mocą. A może wreszcie rozmaici działacze dojrzeli do tego, aby posłużyć się w praktyce tym pojemnym medium? Dość, że powstał kolejny tytuł, poświęcony tym razem programowi Natura 2000. A dokładnie chronionym w jego ramach terenom - ostojom oraz zagrożonym gatunkom.

Oto reporter telewizyjny i jego kamerzysta otrzymują od szefa zadanie przeprowadzenia wywiadów ze zwierzętami specjalnej troski. Dzielna ekipa wyrusza w podróż po całej praktycznie Polsce. Czeka ją wiele rozmaitych, często zabawnych przygód, sporo wyzwań oraz stanowiąca clou komiksu seria oczekiwanych rozmów. Odwiedziny w każdym z miejsc poprzedza tekstowy wstęp opisujący specyfikę danego obszaru.

Autorzy komiksu posłużyli się dość luźną formą fabularną, przypisując jej humorystyczno-karykaturalny rysunek autorstwa Wiktora Tabaka, nasycony szeroką paletą barw. Tak więc poszczególne strony radują oko, tym bardziej że wydrukowano je na papierze kredowym, oddającym w pełni intensywność użytych kolorów. Czasem tylko do konstrukcji plansz wkrada się nieco chaosu, porządkowanego jednak kierującymi czytelnika odpowiednio strzałkami.

Być może właśnie ze względu na tę swobodną formę wydawca przeznaczył ten komiks "dla dzieci powyżej 7 roku życia (ale także starszych odbiorców)". Trochę szkoda, że niedocenia wyobraźni maluchów. Przecenia natomiast co innego.

Generalnie Naturę... uznać można by za produkcję "bardzo fajną", gdyby nie przedobrzono z aspektem edukacyjnym... Zadaniem tej publikacji jest ekologiczne uświadomienie czytelnika. Po co wszak powtarzać na planszach, to co omówiono już we wstępie do każdego z odwiedzanych przez reportera miejsc? Szczególnie, że tych informacji jest naprawdę mnóstwo, a o ile lity jednostronicowy tekst niechętni mu mogą pominąć, natrętnego dydaktycyzmu, jakim przeładowano poszczególne "wywiady" już podczas lektury uniknąć się nie da. Ktoś, bo nie posądzam o to wprost scenarzysty Krzysztofa Kusa, najwyraźniej nie odrobił lekcji z przeszłości i nadal wydaje mu się, że im więcej (treści, faktów, liczb, nazw), tym lepiej. W tym kontekście ostatnie kadry opowieści i reakcję reportera na kolejne zlecenie odczytać można co najmniej dwuznacznie...

Gwoli ścisłości należy nadmienić, iż komiks jest elementem większego pakietu edukacyjnego "Natura 2000", obejmującego nadto bajki ekologiczne dla najmłodszych, gry: memory, domino oraz "Natura 2000 w Polsce", a także plansze edukacyjne i prezentację multimedialną. Wszystko w jednym, zgrabnym pudełku. Dla każdego coś miłego.

Natura dla tych co mają pazury i pióra

Scenariusz: Krzysztof Kus
Rysunek: Wiktor Tabak
Wydawnictwo: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznycznych
Rok wydania polskiego: 11/2012
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 złblog comments powered by Disqus