Bogini o ludzkich rysach - recenzja antologii komiksowej "Nemezis"

Autor: Tomasz Nowak
7 kwietnia 2010

Gwoli przypomnienia - Nemezis to grecka bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia, której głównym zajęciem były igraszki z ludzkim losem, zwłaszcza gdy chodziło o tych, wobec których ludzka sprawiedliwość pozostawał bezsilna.

Zaraz, zaraz... Była? Nie, wedle sprawców i autorów "Antologii komiksu o bogini Nemezis i jej wysłannikach" nadal jest! Bo czyż kiedykolwiek wyzbędziemy się pragnienia zemsty? Raczej nie. Zawsze będziemy marzyć by stać się narzędziem sprawiedliwości, rzecz jasna, we własnej jej wersji.

I z takimi właśnie, swoimi wizjami mierzą się autorzy sześciu nowelek antologii Nemezis. Za ich sprawą można stać się tropicielem sprawiedliwości (Armaya), albo jej ręką, która równa szkody innych - niezależnie od tego, kto jest winny (pastiszowy, graficzny Kot). Ujrzeć zemstę dojrzewającą latami i wywierającą swe piętno na całej ludzkości (Nemezis), albo na pojedynczych osobach, nawet najbliższych (Tato). Warto przy tym zauważyć, że wszystkie te nowelki nawiązują do współczesności, względnie - przyszłości. Ukazano w nich oblicza Nemezis przetransponowane, którym nadano ludzkie rysy, zdradzające przede wszystkim jedną prawdę o nas samych - jak bardzo każdy chce być bogiem... I tylko raz autorzy (Czas Nemezis) udają się na trudną wyprawę by zmierzyć się wprost z ugruntowaną, zastałą wręcz nieco materią oryginalnego mitu. I robią to w sposób intrygujący.

Finał zbioru, to znów współczesna przypowieść o klasycznym "born loserze" (Jeremy), w którym wreszcie coś pękło. Ech, któż czasem nie śni o tym, by ruszyć w miasto i zaprowadzić tam swój porządek?...

Antologia Nemezis to sześć wybranych nowel nadesłanych na konkurs ogłoszony przez portale: Gildia Komiksu i Aleja Komiksu oraz portal kulturalny województwa łódzkiego Reymont.pl w ramach akcji lansowania miasta Łodzi na Europejską Stolicę Kultury 2016. I jak zapewnia wydawca, to zaledwie skromny wybór spośród zgłoszonych prac.

To zarazem pomysł bardzo udany. Temat, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się niezwykle nośny i pojemny. Pobudził wyobraźnie w bardzo różnych kierunkach owocując ogromną rozpiętością tematyczną oraz formalną. Wszak w wyborze najlepszych mamy klasyczny kryminał, z nutką refleksji, fantastykę - tę futurystyczną i mitologiczna, a wreszcie klimaty z patologicznego domu czy blokowiska. Dla każdego coś miłego.

Bardzo zgrabny, solidnie wydany przegląd małych form, dla których nie ma dziś na rynku miejsca innego niż takie właśnie antologie. Zawarty w Nemezis potencjał, pokazuje, że tego typu projekty są wręcz niezbędne, aby szerzej wprowadzić twórców młodych czy początkujących w materii komiksu. Oczywiście, nie po to, by stać się nemezis dla starych gwiazd...

Nemezis

Scenariusz: Łukasz Bogacz, Zuzanna Dominiak, NemezisEgo, Stanisław Skulimowski, Radosław Smektała
Rysunek: Zuzanna Dominiak, Paweł Jagiełło, Piotr Michalczyk, Grzegorz Niezgoda, Marcin Pietraszewski, Stanisław Skulimowski
Wydawnictwo: Nemezis
Rok wydania polskiego: 5/2009
Liczba stron: 46
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-61468-04-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 29 złblog comments powered by Disqus