Recenzja antologii komiksowej "New British Comics" #1 (edycja polska)

Autor: Tomasz Nowak
31 marca 2010

British?!... Very Good!

Niby lata mijają, niby coś się zmienia, ale jak książka ma w tytule "British", to od razu brzmi jakoś lepiej, jakoś dojrzalej. No i oczekiwania są większe. Tak samo rzecz ma się z wydaną jednocześnie po polsku i angielsku antologią New British Comics. Nowy, bo twórcy raczej mniej znani, choć niekoniecznie młodzi. Brytyjski, bo autorzy wywodzą się z Wysp. A komiks... bardzo różny. Wszak w tym jego siła.

Cześć pierwsza antologii, zapowiadanej, jako publikacja cykliczna, zawiera trzynaście nowelek. Jak zapewnia polski wydawca, zostały one w większości stworzone na potrzeby projektu, a w niektórych brytyjscy autorzy nawet sami nanieśli polskie liternictwo! Niewątpliwie - chwała im za to!

Ponadto, jest tu całe bogactwo tematyczne - od futurystycznych mistycyzmów i pastiszy, przez historie okraszone gęsto czarnym humorem, po komiksy zaangażowane społecznie. Nie ma co opisywać konkretnej ich zawartości, bowiem w niektórych przypadkach opis mógłby okazać się dłuższy niż sam komiks... Ważniejsze są wnioski ogólne.

Wobec chronicznego braku antologii z twórczością autorów zagranicznych, mniej znanych, inicjatywie New British Comics należy zdecydowanie przyklasnąć. Nie wszystko może tu się podobać, ale też nie wszytko musi. Na tym polega urok różnorodności komiksowej formy, której elastyczność i pojemność ten niewielki zbiorek oddaje w sposób bardzo reprezentatywny.

Sporo tu smaczków dla lubiących rysunkowe eksperymenty, zabawy formalne, nietypową narrację. Co więcej, wiele, a właściwie większość, prac pokazuje, że istnieje całe grono utalentowanych twórców funkcjonujących niejako "w drugim planie". Przynajmniej dla nas, do których docierają jedynie nieliczne, sączone oszczędnie, wąską strużką, tytuły największych brytyjskich gwiazd, autorzy New British Comics nikną gdzieś w ich tle i cieniu. Zatem, dzięki Karolowi Wiśniewskiemu, "sprawcy" edycji polskiej, możemy poznać obszary, które dla zwykłych "zjadaczy" komiksów w Polsce pozostałyby raczej nieosiągalne.

Ciekawy zbiorek, który warto znać; który warto mieć. Kto wie, może kiedyś jeszcze któreś z nazwisk na jego okładce rozbłyśnie blaskiem wielkiej sławy? A wtedy...

New British Comics - 1 - (edycja polska)

Scenariusz: Malcy Duff, Lawrence Elwick, Nelson Evergreen, Tony Hitchman, Daniel Locke, Paul McCann, Rob Miller, Paul O’Connell, Caroline Parkinson, Peter Rogers, Dave Thomson, Vanessa Wells, Dan White
Rysunek: Malcy Duff, Lawrence Elwick, Nelson Evergreen, Daniel Locke, Paul McCann, Rob Miller, Leonie O'Moore, Paul O’Connell, Caroline Parkinson, Dave Thomson, Tom Walsh, Vanessa Wells, Dan White
Tusz: Jarosław Zieliński
Liternictwo: Jarosław Zieliński
Okładka: Timothy Rees, Jarosław Zieliński
Rok wydania polskiego: 3/2009
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: sklepy specjalistyczne, własna
Wydanie: I
Cena z okładki: 15 złblog comments powered by Disqus