British? Not English only… - recenzja komiksu "New British Comics" #2

Autor: Tomasz Nowak
6 kwietnia 2010

Drugi tom równoległej, polsko-angielskiej antologii New British Comics #2 przynosi jeszcze większe zawirowania, jeśli chodzi o grono narodowości, niż tomik pierwszy. Dołączyli do niego bowiem także ci, którzy na Wyspach pojawili się niedawno, w tym: twórcy z Polski, jak również autorzy z rubieży Zjednoczonego Królestwa, tzn. z RPA.

Tym razem w zbiorku zawarto czternaście komiksowych nowelek, które, tak samo jak poprzednio, nie mają żadnego lejtmotivu. Znów mamy tu do czynienia z totalną tematyczną i formalną "wolną amerykanką", której odcyfrowanie pozostawiono całkowicie wyobraźni czytelnika. O ile jednak w zbiorze pierwszym można było zaakceptować fakt braku jasnego klucza - ot, przegląd tego, co ciekawe - o tyle drugi, ze zdecydowaną przewagą futuryzmu, horroru i mistycyzmu wręcz domaga się jakiejś wyrazistszej podbudowy, objaśnienia. Przewaga fantastyki nad realizmem jest tu wręcz miażdżąca. Ten drugi nurt ogranicza się w zasadzie głównie do kilku "kontynuacji" z części pierwszej (Złota rączka, Elexender Browne).

Zatem, New British Comics #2 wobec trochę jednostronnego nakierowania, wydaje się od poprzednika trochę uboższy. Może i mniej chaotyczny, ale jakby słabszy formalnie, mniej wciągający pod względem treści. Po jego lekturze w pamięć zapada znacznie mniej nowelek, nazwisk, rysunków. Może to kwestia słabszej jakości prac, a może po prostu pewna wtórność, która zatraca nieco świeżość zbiorku pierwszego.

Niemniej, jak na fanzin, to wciąż publikacja wyrastająca grubo ponad średnią. Druk i oprawa, skład - to wszystko dyktuje nowy standard dla tzw. komiksu niezależnego. Jeśli natomiast wydawcy marzy się pójść o krok dalej, trzeba zdecydowanie odejść od formuły wrzucania czegokolwiek do jednego worka, bo to co mamy na dzień dzisiejszy, na jutro już nie wystarczy.

New British Comics - 2 - (edycja polska)

Scenariusz: Craig Collins, Jon Edwards, Lawrence Elwick, Nelson Evergreen, Paweł Gierczak, David Hailwood, Tony Hitchman, Maddku, Rob Miller, Leonie O'Moore, Paul O’Connell, David Robertson, Dave Thomson, WJC, Dan White
Rysunek: Jon Edwards, Lawrence Elwick, Nelson Evergreen, Paweł Gierczak, Frank Lamour, Iain Laurie, Rob Miller, Leonie O'Moore, Paul O’Connell, Tony Suleri, Dave Thomson, WJC, Dan White, Jacek Zabawa
Okładka: Nelson Evergreen
Rok wydania polskiego: 10/2009
Liczba stron: 84
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 15 złblog comments powered by Disqus