Nie jesteś na sprzedaż - (wyd. II)

okładka
Scenariusz: Pamela Gonzales, Melinda Julienne, Anna Matwiejczyk, Jan Piotrowski
Rysunek: Melinda Julienne, Anna Matwiejczyk, Jan Piotrowski
Okładka: Jan Piotrowski

Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. Ludzie w trudnym położeniu, słabo wykształceni, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia, a także wszyscy ci, którzy planują wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia są szczególnie narażeni na próbę zwerbowania ich przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi. 

Na całym świecie ofiary handlu ludźmi, zarówno kobiety jak i mężczyźni, zmuszane są do wyczerpującej pracy, do uprawiania prostytucji, żebrania, popełniania przestępstw oraz innych aktywności które przynoszą dochody kontrolującym ich sprawcom. Ofiary często przewożone są z krajów relatywnie biedniejszych do bardziej zamożnych, w których sprawcy mogą osiągnąć wyższe zyski. 

W trakcie tego procederu ludzie traktowani są jak towar, przekazywani z rąk do rąk, zastraszani, dręczeni fizycznie i psychicznie. W wyniku wykorzystania często tracą zdrowie i poczucie własnej wartości, a trauma po takich wydarzeniach może towarzyszyć im przez resztę życia. 

Historie Fabii, Ivo, Krzysztofa i Kuby pokazują jak łatwo można wpaść w pułapkę zastawioną przez handlarzy i znaleźć się w sytuacji zniewolenia i wykorzystania.

Komiks Nie jesteś na sprzedaż to:

  • Cztery wzbudzające emocje historie, prezentujące różne formy wykorzystania; 
  • Podstawowe informacje dotyczące zjawiska handlu ludźmi;
  • Środki ostrożności zwiększających bezpieczeństwo osób udających się za granicę w poszukiwaniu pracy lub wakacyjne wyjazdy;
  • Wskazówki gdzie szukać pomocy będąc w sytuacji ofiary handlu ludźmi.

Komiks został wydany w ramach realizacji projektu "Improving Poland's capacity to prevent trafficking in human beings", dofinansowanego ze środków Programu "PL-15" Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2015.

Komiks w wersji elektronicznej (pdf 16,38 MB)

Wydawnictwo: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
9/2015
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788364955204
Wydanie: I


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus