"Niezła draka, Drapak! Puść to jeszcze raz" – recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
8 października 2016

Super-draka!

Okładka komiksu Niezła draka, Drapak! nie budzi najmniejszych wątpliwości. To będzie opowieść o superbohaterze. Jednak dopiero po paru stronach okaże się, że skrywający się pod maską obrońcy uciśnionych Kornel, to także prywatnie supergość, potrafiący zadbać o przyjaciela i o to, co w życiu ważne.

Miasto Nasze, gdzie rozgrywa się akcja, zamieszkują bardzo różne istoty – niekiedy dziwaczne, innym razem wręcz magiczne. Dzieją się w nim też bardzo dziwne rzeczy, a pilnujący w nim porządku Szeryf, choć pełen dobry chęci, to w gruncie rzeczy strachliwy fajtłapa. Tak więc obecność superbohatera jest tutaj niezbędna. Drapak ma jednak tradycyjny w takich sytuacjach dylemat: jak pogodzić absorbującą misję z życiem prywatnym? To ci dopiero wyzwanie!

Bartosz Sztybor jest znakomitym scenarzystą. To prawda oczywista. Ale to, że tak świetnie poradził sobie z utrzymaniem w ryzach swej rozpasanej wyobraźni, budzi tym większy szacunek. Narzucił sobie twarde granice i konsekwentnie się ich trzyma. Efekt jest piorunujący – pełna akcji, a jednocześnie niezwykle delikatna historia o przyjaźni i wynikających z niej obowiązkach. Z drugiej strony, jak to superbohaterów być musi to opowieść o ludzkiej podłości i przewrotności. Jest ona tym większa, że ten Zły do realizacji własnych celów posługuje się muzyką!

Fantastycznie prezentują się także rysunki. Ich prostota zaskakuje. Postaci są jakby skądś znajome i na pierwszy rzut oka kojarzą się z estetyką Cartoon Network. W rzeczywistości kreacje Tomasza Kaczkowskiego są znacznie bardziej przyjazne i ciepłe. Wyraźnie uwypuklają różnorodność mieszkańców, a także dyskretnie przekazują emocje. Choć fabuła dotyka również złej strony ludzkiej natury, ukazuje ją z zadziwiającym wyczuciem delikatnością, bez krztyny elementów przerażających czy nawet szczególnie strasznych.

Wspaniały, pozytywny komiks niosący w sobie mądre przesłanie. Aż dziwne, że zdobył tylko 2. miejsce w II edycji konkursu im. Janusza Christy. Bo to piękna lektura, z której wiele można się nauczyć. Cieszy więc, że Puść to jeszcze raz (tak brzmi podtytuł tego albumu) okazał się pierwszą odsłoną dłuższej serii. Oby równie dobrej jak jej otwarcie.


 

Niezła draka, Drapak! - 1 - Puść to jeszcze raz

Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunek: Tomasz Kaczkowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2015
Liczba stron: 48
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328110915
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99 złblog comments powered by Disqus