Recenzja komiksu "Noc Sprawiedliwych Pięści"

Autor: Logan

Straszliwa rzecz po prostu. W tamtych czasach, kupienie jakiegokolwiek komiksu graniczyło z cudem. No, może za wyjątkiem Kleksa w "Świecie Młodych" (muszę się przyznać, że nie czytałem tam nic oprócz komiksów).

Historia - cybernetycznie rozkminiająca. Rzecz dzieje się w przyszłości. Główny bohater to adept "...tajnej sztuki walk tak zwanych Nin-Ja, czyli panów nocy." - Stan No Wang. Jest mistrzem, bo potrafi: wbiec na 20-metrową ścianę, jednym ciosem powalić palmę i odciąć szyjkę szampana oraz ogłuszyć natręta krzykiem "kiai". Ostatnia z tych scen, okraszona jest wspaniałą onomatopeją, która to uderza dzikusa prosto w ...no właśnie, w co ona go właściwie uderza? Strony, zaplanowane są przeważnie na dwa , trzy kadry. Widać, że twórca komiksu pozostawał pod wpływam filmu z Bruce'm Lee Wejście Smoka. Jeden z kadrów jest w dodatku żywcem wycięty z plakatu reklamującego powyższy tytuł. Fabuła też jest hardcore'owa.

Stan, wysłany jest z misją na tajemniczą wyspę, podejrzaną o bestialskie eksperymenty na ludziach. Wszczepy, ludzie-roboty i te sprawy. Bohater ratuje przyjaciół i dokonuje tam totalnej rozpierduchy, po czym spiżdża "supersonicznym odrzutowcem" do domu. Szybka akcja, zamaskowana postać i nadludzkie wyczyny. Oj, nie było wtedy komiksów o amerykańskich superbohaterach. To dziełko było ich polskim odpowiednikiem. Jak na tamte czasy, to produkcja była naprawdę nietypowa i dość odjechana. Kosztowała całe 60 zł i uważam, że dzisiaj też warta jest swej ceny. Jako ciekawostkę mogę dodać, że wydrukowały to Zakłady Graficzne Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w Bydgoszczy. Widać zawsze byli spoko ludzie. Ten komiks już tyle razy zmieniał swego właściciela, że trudno mi to zliczyć. W końcu znowu trafił do mnie i znowu jestem jego dumnym posiadaczem. Ze względów sentymentalnych i niezłego zajoba, cenię go sobie bardziej, niż Sąd nad Gotham - Simona Bisleya.

Uważam, że to ważne wydarzenie na komiksowym rynku tamtych czasów, które zasługuje na przypomnienie.

Noc Sprawiedliwych Pięści

Scenariusz: Andrzej O. Nowakowski
Rysunek: Andrzej O. Nowakowski
Wydawnictwo: Pomorze
Rok wydania polskiego: 1983
Liczba stron: 80
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: kioski
ISBN: 83-7003-023-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 60 zł


blog comments powered by Disqus