Dobri komiks mòże pôłno - refleksja nad minikomiksem "O Muzeum w Wejherowie snuta komiksem opowieść"

Autor: Tomasz Nowak
26 listopada 2013

Krótko, zwięźle i na temat. A do tego przejrzyście. Tak zwięźle można scharakteryzować kilkustronicową, autopromocyjną publikację komiksową wydaną w Wejherowie.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej to placówka unikatowa, jedyna zajmująca się tym tematem na świecie. Stąd też być może oryginalna, komiksowa forma broszury opublikowanej z okazji 45-lecia jego istnienia.

Na ośmiu stronach w formacie A4 zobrazowano dzieje muzeum. A jako, że objętość niewielka, a mnóstwo do opowiedzenia – początki historii tego miejsca sięgają 1959 r. – uczyniono to w bardzo zwartej formie. Pojedynczymi obrazami, w lekkim tonie ukazano najważniejsze wydarzenia i kolejne etapy powstania i kształtowania zbiorów, ekspozycji oraz badań, a także świadomości kulturowej Kaszubów. Najważniejszy wszak element stanowią portrety miejsc i ludzi, w tym pracowników, ukazanych z przymrużeniem oka, na wesoło.

Autorem narracji, bo trudno mówić tu o fabule, jest Piotr Schmandt, autor kryminałów zanurzonych w sekretach Gdańska i Wejherowa. Za obrazy o charakterze zdecydowanie ilustracyjnym odpowiada Tomasz Mering, znany czytelnikom z "Informatora" Gdańskiego Klubu Fantastyki oraz jako współtwórca kilku antologii (Legendy Bydgoskie, Tod Robot: Re-animacja czy Kapitan Żbik: Wesoły finał).

Komiks ma wybitnie charakter pamiątkowy oraz promocyjny i tak też bywa rozpowszechniany – pierwszy raz podczas jubileuszowego koncertu pod koniec września. Obecnie można go nabyć w siedzibie Muzeum za symboliczne 2 zł. Niewielki wydatek, niewielki wysiłek (przy lekturze), a zgrabna pamiątka. Może kogoś nawet zaintryguje, wciągnie głębiej to całe kaszëbsczi gôdanié?

O Muzeum w Wejherowie

Scenariusz: Piotr Schmandt
Rysunek: Tomasz Mering
Rok wydania polskiego: 9/2013
Liczba stron: 8
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 2 złblog comments powered by Disqus