Psychodeliczne bagna - recenzja komiksu "Saga o Potworze z Bagien: Miłość i śmierć"

Autor: Mirosław Skrzydło
3 listopada 2009

Alan Moore (twórca kultowych dzieł komiksowych Strażnicy, Prosto z Piekła, czy V jak vendetta), odświeżył postać Potwora z Bagien stworzonego przez zacny duet Len Wein oraz Berni Wrightson. Przekroczmy granice naszej wyobraźni, udajmy się w pełną dramatyzmu podróż na mokradła Luizjany i towarzyszmy postaciom występującym w tym przejmującym tomie. Zapraszam na psychodeliczne bagna, którymi niepodzielnie rządzi zielony demon Matki Natury. Czy macie na tyle odwagi, by zagłębić się w uniwersum pełne koszmarów tak przejrzyście ujmujące naszą zatraconą psychikę?

Saga o Potworze z Bagien autorstwa Alana Moore'a to dzieło niepowtarzalne i uniwersalne, które stanowiło podwaliny pod takie serie komiksowe, jak Sandman, czy Lucyfer. Nie na darmo uwerturę do zwartego albumu Miłość i śmierć napisał sam Neil Gaiman, który garściami czerpał z rozwiązań fabularnych i pomysłów prezentowanych w serii Swamp Thing przez twórcę Prosto z Piekła. Gaiman w taki sposób wyraża się o dziele autora Strażników - odkryłem ze zdumieniem, że komiks potrafi poruszyć i zaniepokoić w równym stopniu co najlepsza proza i film. Trudno się nie zgodzić, z tym trafnym spostrzeżeniem, zapoznając się ze specyficznymi dziełami Moore'a.

Saga o Potworze z Bagien - Miłość i śmierć, składa się z ośmiu w większości połączonych ze sobą i stanowiących zwartą całość rozdziałów. Album koncentruje się wokół skomplikowanego związku Potwora z Bagien i Abby (rozdziały - Miłość i śmierć, Święto wiosny), jego zaciętej walce z krwiożerczym demonem Arcanem (Aureola z much, Piekielny balet), mitycznej wędrówce poprzez Niebo i Piekło (W dole, wśród zmarłych). Ponadto mamy do czynienia z symbolicznym pochówkiem ludzkiej powłoki Swamp Thinga (Pogrzeb), wizytą na bagnach dziwacznych kosmitów (Pog) oraz tajemniczym snem Abby, w którym spotyka Kaina i Abla (Opuszczone domy).

Zdecydowanie najlepiej prezentują się rozdziały: Miłość i śmierć - klasyczny przykład niepokojącej, a zarazem przerażającej opowieści grozy, W dole, wśród zmarłych - symboliczna podróż po zaświatach, podczas której Potwór z Bagien spotyka innych mrocznych bohaterów serii Vertigo, m.in. Deadmana, Phantoma Strangera, czy rymującego demona Etrigana oraz metafizyczno-erotyczny rozdział 8 - Święto wiosny.

Swamp Thing to typowy przykład zagubionego w cywilizowanym świecie, przemienionego w maszkarę mizantropa, który spokój i odkupienie odnalazł w bagnistej krainie ukrytej w samym sercu natury. To również postać niebywale tragiczna, zmagająca się ze swym dawnym, ludzkim żywotem.

Saga... porusza kwestie związane z akceptacją inności, ekologią, miłością wbrew fizyczności, czy nawet anarchizmem (pojęciem szczególnie bliskim Moore'owi). Miłość wbrew fizyczności została świetnie zaprezentowana i zilustrowana w ostatnim rozdziale albumu pt. Wiosenny rytuał. Alan Moore udowadnia tutaj, że prawdziwe uczucie potrafi pokonać wszystko, nawet różnice w fizycznym wyglądzie. Swamp Thing ofiaruje Abby cząstkę siebie, dzięki czemu mogą się połączyć w jedną istotę. To jedna z najlepszych erotyczno-fantastycznych scen komiksowych, z jakimi się zetknąłem.

Wegetarianizm, którego zwolennikiem jest brytyjski scenarzysta to kolejne zjawisko szeroko omawiane w opowieściach z Potworem z Bagien w roli tytułowej. Najlepszym tego przykładem jest wzruszający rozdział 6 Pog, opowiadający o wizycie na bagnach karykaturalnych kosmitów, którzy szukają nowego, pozbawionego barbarzyństwa, świata do zamieszkania. Swamp Thing pokazuje tytułowemu Pogowi, obżerających się mięsem homo sapiens. Nie mogli posiąść także tej pani - stwierdza ze smutkiem kosmita, mając rzecz jasna na myśli Ziemię.

Troska o naturę i zachowanie jej pierwotnego wyglądu stanowią oś praktycznie całej serii, prowadzonej od 1982 przez Mrocznego Humanistę Alana Moore'a. Twórca V jak Vendetty nie wykazuje przy tym zbytniej nachalności. Nie jest typem zatwardziałego bojownika i ekologa, tylko zręcznym wirtuozem, umiejętnie splatającym ważne problemy współczesnego świata z elementami stricte fantastycznymi oraz makabrycznymi.

Niepowtarzalny klimat (momentami seria przypomina stare, trzymające w napięciu dreszczowce i opowieści grozy), wielowarstwowe narracje, targani sprzecznościami bohaterowie doskonałe ilustracje (zwłaszcza te autorstwa Stephena Bissette'a) oraz kredowy papier czynią album godnym uwagi i zakupienia. Alan Moore to niekwestionowany Król Komiksów i ta pozycja potwierdza to śmiałe stwierdzenie. Album warty swej ceny. Bez dwóch zdań - polecam!

Obrazy Grozy - 14 - Saga o Potworze z Bagien 2. Miłość i śmierć

Scenariusz: Alan Moore
Rysunek: Stephen Bissette, Shawn McManus, John Totleben
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2009
Wydawca oryginalny: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 208
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-2594-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 79,00 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus