Zabawa w widzenie - recenzja komiksu "Oczy kota"

Autor: Aleksander Krukowski
4 kwietnia 2016

Kiedy w połowie lat 70. Alejandro Jodorowsky miał podjąć się ekranizacji Diuny Franka Herberta, postanowił zaangażować do swojej ekipy Moebiusa, artystę, którego komiksowe ilustracje zrobiły wielkie wrażenie na chilijskim reżyserze. Panowie faktycznie połączyli siły, jednak prace nad filmem przerwano decyzją producentów. Film nigdy nie powstał, ale przyjaźń przetrwała. Kilka lat później Jodorowsky i Moebius rozpoczęli współpracę nad serią komiksową Incal. Nim jednak zaczęła się ukazywać, wydawnictwo postanowiło rozreklamować duet wśród swych prenumeratorów, dystrybuując wśród nich darmowego shorta. Tak powstały Oczy kota, pierwszy zakończony projekt duetu Moebius & Jodorowsky.

Z darmowego shorta rozsyłanego pod koniec lat 70., Oczy kota stały się dziś jednym z ważniejszych i bardziej rozpoznawanych komiksów. Ze względu na zastosowane przez Jodorowsky'ego zabiegi narracyjne, ten krótki komiks nadaje się do osobnego, albumowego druku i w tej formie właśnie jest wznawiany. To zwięzła a zarazem niezwykle intensywna historia rozgrywająca się w bliżej nieokreślonym, opustoszałym mieście, w którym spotykamy tajemniczego człowieka oraz ukazaną na okładce parę zwierząt - orła i kota.

Innowacyjność komiksu polega na zastosowaniu każdorazowo całostronicowych kadrów, które jednocześnie dzielą się na dwa ciągi narracyjne, do których przynależność determinowana jest przez położenie strony. Strony parzyste ukazują statyczny obraz postaci stojącej w wąskim, wysokim oknie, górującej nad miastem. Widzimy ją zza pleców, w zasadzie sam zarys sylwetki na tle pustego nieba. Postać milczy, ale możemy śledzić jej myśli zapisywane obok kadru. Ta część narracji jest przewrotnie spokojna. W zestawieniu z dynamiką narracji rozgrywającej się na stronach nieparzystych, ten spokój wydaje się przewrotny i wprowadza dodatkowe napięcie. Finał komiksu nadaje mu również wymiar swoistego okrucieństwa.

Narracja, na którą składają się kadry ze stron nieparzystych, ukazuje zmagania orła i kota. Tłem walki jest wspomniane już opustoszałe miasto. Mając do dyspozycji całostronicowe kadry, Moebius dał tu popis swojego artystycznego kunsztu. Praktycznie każda z ilustracji to osobne, małe dzieło sztuki. Artysta zmienia perspektywy, gra światłocnieniem, przywiązuje niebywałą wagę do detali. Jego rysunki są zachwycające a jednocześnie makabryczne. Drastyczność scen intensyfikuje się w momencie, kiedy spodziewamy się, że "najgorsze już za nami". Dlatego Oczy kota robią tak duże wrażenie, tak mocno działają. Warto po ten komiks sięgnąć zarówno ze względu na piękno Moebiusowych ilustracji, jak i niebywałą "gęstość" narracji Jodorowsky'ego.

Oczy kota

Scenariusz: Alejandro Jodorowsky
Rysunek: Moebius
Wydawnictwo: Bum Projekt
Rok wydania polskiego: 10/2015
Tytuł oryginalny: Les yeux du chat
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 1978
Liczba stron: 52
Format: 195x265 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394229412
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,90 zł


blog comments powered by Disqus