Sentymentalny surrealizm blokowiska - recenzja mangi "Osiedle Promieniste"


To nieco starsza pozycja wydana przez Hanami w 2010 roku, ale warto do niej wrócić. Nie jest to lekka historia, nie uświadczymy w niej też specjalnie akcji, jednak Osiedle Promieniste Inio Asano ma w sobie ogrom magii i charakterystyczny dla realizmu magicznego urok.

Na tom składa się kilka obyczajowych nowel komiksowych, które łączy tytułowe Osiedle Promieniste – wybudowane w pobliżu wielkiej fabryki, nowoczesne blokowisko, gdzie pod pozorem "po japońsku" idealnego życia i sąsiedztwa kryją się małe i duże dramaty. Asano podzielił każdą historię na mniejsze cząstki, całość otoczył klamrą prologu i epilogu.

Dokąd zmierzasz, błyszcząca gwiazdko? to zamknięta na kilkunastu stronach historia kryzysu twórczego, trwająca dokładnie dzień, noc i dzień. Obserwujemy mangakę, który nie może skończyć komiksu, daje się wyciągnąć na popijawę (zakończoną skakaniem po samochodach), później dowiaduje się, że zostanie ojcem, jest świadkiem samobójstwa. A niby minęły tylko dwa dni.

W temacie samobójstwa - dostajemy Przystanek. Rozbudowana, podzielona na cztery części historia dzieciaka, Tasuku, który zarabia, pomagając popełniać samobójstwa. Jego najlepszą i jedyną przyjaciółką jest Haruko, starsza od niego o kilka lat. Ojciec Tasuku cierpiący z powodu załamania nerwowego, cały dzień podlewa zgniłe mini pomidorki. Im bardziej zagłębiamy się w tę historię, tym więcej poziomów odkrywamy – dostrzegamy kłamstwa, problemy rodzinne, choroby psychiczne. Jest to jednocześnie fascynujące i niezwykle przytłaczające.

Po tej nowelce przychodzi czas na przerwę – pięknie narysowaną, króciusieńką historię o dziewczynach wracających razem ze szkoły do domu. To moment oddechu przed Home, opowieści o dwóch mężczyznach wychowujących córkę (której któryś z nich jest zapewne ojcem, ale sami nie wiedzą). Jeden to spokojny chłopak, pracujący na budowach, drugi – typowy cwaniaczek pakujący się w szemrane interesy. Okazuje się jednak, że w jego szaleństwie kryje się większy cel – związany, ponownie, z Osiedlem Promienistym.

Można dyskutować, czy manga Asano przypadnie do gustu, czy nie – wszystko zależy od indywidualnych gustów czytelnika. Na pewno wyróżnia się ona na tle dostępnych w Polsce mang. Starszym czytelnikom i wielbicielom komiksu powinna przypaść do serca. Ale za to kreska. Ach, kreska! Jest po prostu idealna. Wyważone kadry, wyraźne kontury, dbałość o tła (a to niestety rzadkie), które wręcz zachwycają. Realistyczny rysunek idealnie koresponduje z treścią. Po prostu nie można się napatrzeć!

Osiedle Promieniste to bardzo dobry tom. Pozornie spokojna narracja, która wciąga i pochłania. Jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem – niech odrzuci wątpliwości. To świetny, dojrzały komiks dla ambitnego czytelnika.

Osiedle Promieniste

Scenariusz: Inio Asano
Rysunek: Inio Asano
Wydawnictwo: Hanami
Rok wydania polskiego: 11/2010
Liczba stron: 216
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60740-53-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 29 złblog comments powered by Disqus