Test wiary - recenzja komiksu "Piątka"

Autor: Mirosław Skrzydło
9 marca 2011

Piątka to ilustrowany dramat opowiadający o sile wiary, braterstwie, a przede wszystkim patriotyzmie. Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk, którzy wcześniej napisali scenariusz do albumu 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi, dokonali nie lada trudnego wyczynu - zaadaptowali gotowy scenariusz Artura Piotrowskiego i z pomocą Wojciecha Nawrota (odpowiedzialnego za stronę graficzną) stworzyli wzruszający komiks stanowiący kwintesencję ludzkiej walki o wolność. Kim jest tytułowa "piątka" i jaką rolę odegrali oni podczas II Wojny Światowej?

J. F. Kennedy powiedział kiedyś słynne zdanie, holistycznie obejmujące pojęcie patriotyzmu - "Nie pytaj, co kraj zrobił dla ciebie. Zapytaj, co ty zrobiłeś dla kraju?". We współczesnym niespokojnym Świecie, w którym niepodzielnie króluje jedno "upiorne" słowo - KRYZYS, trudno mówić o miłości do własnej ojczyzny. Nakłada się na to wiele znaczących czynników, m.in.: kryzys wiary, upadek autorytetów, pogarszająca się sytuacja życiowa statystycznego Polaka, rosnące ceny żywności, masowy exodus osób młodych etc. Komiks Nowaka, Tkaczyka i Nawrota to odważna próba przebudzenia skonfliktowanego narodu i sprowadzenia nas na właściwe ścieżki obywatelskiej posługi.

Pomysł na tą historię zrodził się w głowie Artura Piotrowskiego, który (jak możemy dowiedzieć się z informacji zawartych w albumie przez samego scenarzystę) w młodym wieku poznał historię pięciu dzielnych chłopaków z Poznania. Studiowali oni w Oratorium Salezjańskim, a podczas pierwszych lat wojny wsławili się działaniami w Narodowej Organizacji Bojowej. To co wyróżnia ich od pozostałych prawdziwych patriotów, którzy oddali swe życie w imię kochanej ojczyzny, to głęboka wiara w Boga gotowa przetrwać każdą najcięższą próbę.

Piątka rozpoczyna się od beztroskiej gry w piłkę nożną szczęśliwych, pełnych miłości i nadziei na lepsze jutro młodzieńców. Niestety już kilka stron później ta istna arkadia ulega całkowitej dezintegracji, a z jej popiołów naradza się totalitaryzm - zło w najczystszej postaci. Ten "bezwzględny morderca" pochłania każde życie jakie staje na jego drodze; nikt nie może czuć się bezpiecznie. Cierpienie, ból i rozpacz zbierają krwawe żniwa. Czesław Jóźwiak (przywódca tej mężnej grupy) wraz ze swoimi przyjaciółmi postanawia działać przeciw wyniszczającemu ich systemowi. W drugiej części obserwujemy katorżnicze tułaczki schwytanych patriotów po różnych więzieniach i ich dalszą walkę z najeźdźcą okupioną najwyższą ceną (własnym życiem) z poczuciem spełnienia swoistej misji Bożej.

Jedynym mankamentem do jakiego można się tutaj przyczepić, to nie do końca przekonujące ilustracje Wojciecha Nawrota. Kredowy papier oraz kolorystyka, w której zdecydowanie przeważa sepia, pozwalają zatuszować niektóre, niezbyt czytelne kadry. Plusem albumu jest posłowie Tomasza Nowaka, z którego możemy dowiedzieć się wiele interesujących informacji na temat bohaterów opowieści oraz przedruki ich zachowanych fotografii.

Miejmy nadzieję, że zapowiadany film w końcu zostanie zrealizowany, a jego rola w budowaniu w pełni odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego będzie znacząca. Prognozowany początek zdjęć - druga połowa 2011 roku. Trzymajmy kciuki za ten szczytny projekt !

Piątka

Scenariusz: Tomasz Nowak, Artur Piotrowski, Witold Tkaczyk
Rysunek: Wojciech Nawrot
Wydawnictwo: Artur Piotrowski Films, Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 5/2010
Liczba stron: 40
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 5907808488038
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus