Detektywistyczna Agencja Turystyczna w akcji - recenzja komiksu "Tajemnice Łódzkiego, czyli Pik i Robi na tropie myślenia projektowego"

Autor: Maciej Szatko
Korekta: Maciej Jasiński
2 lutego 2016

Pik i Robi to sympatyczni bohaterowie stworzeni przez duet, którego wspólna historia sięga przełomu lat 1989/90, kiedy na łamach "Świata Młodych" Piotr Kasiński i Robert Trojanowski zaczęli publikować swoje pierwsze prace. Przez lata Pik i Robi pojawiali się w pracach konkursowych, antologiach (Wesoły finał), czy magazynach ("Arena Komiks", "Ziniol", "Slajd"), by 5 lat temu zostać wreszcie zebranym w antologii The Bjuti. Tym razem wracają w zeszycie wydanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zatytułowanym Tajemnice Łódzkiego, czyli Pik i Robi na tropie myślenia projektowego.

Z myśleniem projektowym jest jak z Yeti – wszyscy o nim słyszeli, ale nikt go właściwie nie widział. Pik i Robi pragnąc rozwikłać jego zagadkę zakładają Detektywistyczną Agencję Turystyczną i wyruszają w podróż po ziemi łódzkiej. Ich podróż odbywa się szlakiem ciekawych wydarzeń, jakie mają miejsce w odwiedzanych miejscach, jak Open Hair Festiwal w Sieradzu, Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballowej w Kutnie, czy – a jakże – Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Druga część zeszytu jest zbiorem odcinków cyklu Pik i Robi w Ziemi Łódzkiej, zamieszczanych na łamach miesięcznika "Ziemia Łódzka" i koncentruje się na atrakcjach tego regionu. Wykorzystane zostają w nich lokalne legendy (Diabeł Boruta na zamku w Łęczycy) i atrakcje (łódzkie pomniki). Z komiksu można dowiedzieć się m.in. jak powstaje zupa zalewajka oraz gdzie można skorzystać w okolicy z gorących źródeł, a czytelnik dostaje też do ręki pomocną ściągę ze struktury administracyjnej okolic.

Darmowa publikacja ukazała się dzięki wsparciu lokalnego samorządu funduszami pochodzącymi z Unii Europejskiej i mając za zadanie promocję Województwa Łódzkiego dobrze się ze swojego zadania wywiązuje. Uzmysławia jak burza mózgów może doprowadzić do konstruktywnych wniosków, które z kolei zamieniają się w konkretne, ułatwiające życie mieszkańcom rozwiązania oraz jak niewielkim w sumie kosztem, wykorzystując lokalną atrakcję, oprzeć na niej promocję wybranego regionu, co w dalszej perspektywie przyniesie mu wymierne korzyści. Takie publikacje nie są oczywiście nowością – żeby wspomnieć tylko album Duszyczka w Krakowie - Tajemnica szalonego orkiestrmistrza braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów, czy Komiksowy Przewodnik po Bydgoszczy – ale na pewno są potrzebne, stanowiąc ważny element reklamy miasta, czy województwa. Osobiście sam dzięki temu albumowi wybiorę się kiedyś chętnie na narty na górę Kamieńsk, o czym nie miałbym pojęcia, że jest to w środkowej Polsce w ogóle możliwe.

Pik i Robi - Tajemnice Łódzkiego, czyli Pik i Robi na tropie myślenia projektowego

Scenariusz: Piotr Kasiński
Rysunek: Robert Trojanowski
Wydawnictwo: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Rok wydania polskiego: 10/2015
Liczba stron: 20
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I


blog comments powered by Disqus