Pixy

patronat gildii
okładka
Scenariusz: Max Andersson
Rysunek: Max Andersson
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk, Dennis Wojda

Dwójka młodych ludzi – Alka i Angina - pozbywa się niechcianej ciąży. Wkrótce do ich mieszkania dzwoni usunięte dziecko i każe sobie czytać bajki przez telefon. Po całej nocy czytania bez przerwy niedoszła matka ma dość. Każe swojemu kochankowi odnaleźć namolny płód i... zabić go.

Niezwykły świat wykreowany przez Maxa Anderssona, jednego z najsłynniejszych szwedzkich rysowników, zaludniony jest przez takie wynalazki jak kombinezony do uprawiania bezpiecznego seksu (dość nieskuteczne), farmy krwiożerczych pieniędzy, budynki zjadające lokatorów, agresywne graffiti atakujące bloki, czy naćpane embriony uzbrojone w bazooki (nie wspominając o przepowiedniach drukowanych na kartonach z mlekiem). To wszystko jest tak przerażające, że aż śmieszne. Ale im bardziej się śmiejemy, tym robi się straszniej.

Pixy to pierwszy szwedzki komiks, który doczekał się publikacji w USA. Wydało go tam prestiżowe wydawnictwo Fantagraphics Books.

Do dzisiaj "obrazkowa powieść" Maxa Anderssona ukazała się także m.in. w Niemczech, Francji, Japonii. Polska jest ósmym krajem, w którym ukaże się Pixy, ale pierwszym, w którym podczas tłumaczenia została wykorzystana oryginalna, szwedzka wersja językowa.

Patronat medialny nad Pixy objęły internetowe serwisy komiksowe: Wrak, Gildia Komiksu, Aleja Komiksu, Serwis Komiksowy.

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
12/2005
Wydawca oryginalny: Tago Förlag
Rok wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
ISBN: 83-921407-6-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,90 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus