"Podróż przez wieki w poszukiwaniu ekonomii społecznej" - recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
9 maja 2016

Zgrabna edukacja

Komisy edukacyjne robią furorę, a jeśli dodać do tego wątek historyczny - hit murowany. Tym bardziej, gdy za scenariusz oraz za rysunki bierze się nie byle kto.

Podróż przez wieki w poszukiwaniu ekonomii społecznej to zderzenie konwencji. Fantastyczna historia o przygodach króla Kazimierza Wielkiego i jego alchemika Magusa. Tak, tych samych, którzy pojawiali się już wcześniej, choćby przy okazji "Bydgoskiej Soboty z Komiksem".

Obaj przenoszą się przypadkiem w czasie i aby móc powrócić, muszą zdobyć potrzebne artefakty. Żeby je zebrać, odwiedzają kolejno pewne miejsca. Tak się akurat składa, że są to podmioty ekonomii społecznej. Podróż będzie szalenie pouczająca. Do tego stopnia, że po powrocie Kazimierz Wielki zostanie wielkim reformatorem państwa polskiego.

Na niezbyt rozległej przestrzeni dwudziestu czterech stron Maciej Jasiński przedstawia zgrabną i spójną opowieść, która przy całej zadaniowości zarazem bawi, jak i poucza. Jednocześnie z wyczuciem wpisuje się w historię lokalną oraz tę szerszą, ogólnonarodową.

Wszystkie przygody, jakie spotykają króla i alchemika zaprawione zostały lekkością i dowcipem, przejawiającym się także w dialogach. A ich wydźwięk jest zawsze pozytywny.

Poziomowi scenariusza dotrzymuje kroku Łukasz Ciaciuch. Choć dzieli plansze na tradycyjne cztery ramkowane kadry, ożywia je dynamika i różnorodność planów oraz perspektyw poszczególnych ujęć. Kreowane przez niego postacie, utrzymane w stylu groteski budzą sympatię. Na to wszystko nakładają się żywe i jasne barwy większości rysunków. Nie bez znaczenia jest tutaj również bardzo estetyczne wydanie zeszytu.

Nie ma się co czepiać jakichś tam słabostek w spójności scenariusza czy pojedynczych kadrach. Zadanie, jakie postawiono przed Podróżą przez wieki... Jasiński i Ciaciuch realizują w pełni, dając czytelnikowi do ręki przyjemnie lekką i pouczającą lekturę.

Publikacja powstała z inicjatywy bydgoskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kobiet Gineka, które jako kolejna organizacja postanowiło wykorzystać komiks jako medium propagandowe. Jej przekaz dotyczy wykluczenia społecznego. Od razu podsuwa także adresy Ośrodków Wspierania Ekonomi Społecznej w województwie Kujawsko-Pomorskim. To miejsca, gdzie potrzebujący mogą otrzymać wsparcie.

Termin "ekonomia społeczna" ukuto w celu sprowadzenia dyskusji o wykluczeniu społecznym do wygodnych i "sprzedażowych" kategorii wyłącznie technicznych. Podróż przez wieki... pokazuje, że stoją za nim konkretni ludzie i problemy do rozwiązania. To dobrze, bo wiadomo że nie odwołując się wprost do pierwiastka humanitarymu, ciężko będzie coś trwale zmienić, nawet tak znakomitym komiksem.

PS. Jeśli ktoś uzna, że woli zapoznać się z bardziej multimedialną interpretacją tego komiksu, może obejrzeć i posłuchać go w prezentacji poniżej:

Podróż przez wieki w poszukiwaniu ekonomii społecznej

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Łukasz Ciaciuch
Wydawnictwo: Gineka
Rok wydania polskiego: 3/2015
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 złblog comments powered by Disqus