O ekologii na wesoło - recenzja komiksu "Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
19 marca 2013

Skoro za komiks biorą się autorzy Tymka i Mistrza, no i Jeża Jerzego, to znaczy, że będzie zabawnie i... ostro? Nie! Tym razem tylko zabawnie, bowiem Podróże w czasie i przestrzeni... to publikacja kierowana zdecydowanie do odbiorców młodych, bardzo młodych.

Mamy tu sześć historii, podczas których trójka szkolnych przyjaciół, używając dobrze znanego patentu - znalezionej przypadkiem machiny (tutaj: machinki) czasu - przeżywa rozliczne przygody. W ich trakcie, niejako przy okazji, uświadamia ekologicznie napotkanych ludzi - od prostych chłopów, widzących w mieszkającym opodal smoku samo zło, po wpływowego czarodzieja Merlina, który szukając kamienia filozoficznego, odkryje... recykling!

Maks, Lidka i Franek (he, he, he...) trafią jeszcze do starożytnej Grecji i USA w XIX wieku, na średniowieczny dwór, a w końcu również... do przyszłości! I o ile w czasach wcześniejszych historię zmodyfikują tylko odrobinę, o tyle ich doświadczenia futurystyczne, szykują grunt pod prawdziwy przewrót!

Jak więc o tę naszą planetę dbać? Otóż najważniejsze, by potraktować to poważnie i przeżyć wieeelką przygodę! Co więcej, przy okazji uświadomić sobie i innym, że dbać można na co dzień i to w sposób łatwy, bez szczególnego, większego wysiłku. W zasadzie trzeba tylko myśleć i być uważnym podczas codziennych czynności.

I tak oto komiks ten, jak i cały ruch proekologiczny ze swymi hasłami odpowiedzialności za przyszłość, idzie niechcący na przekór innym libertyńskim maksymom o wyższości bieżącej konsumpcji. Występuje przeciw poglądom, iż liczy się tylko "tu i teraz", a za najdalszą widzianą perspektywę wystarczy czubek własnego nosa i "nikt nie prawa się w nią wtrącać" Czyli neguje wprost najwyższe współczesne "wartości" propagowane przez rozmaitych "miłośników wolności" bez odpowiedzialności.

Podróże w czasie i przestrzeni... naznaczone są oryginalnym stylem znanym z wcześniejszych prac konsorcjum Skarżycki & Leśniak. Trochę surrealistyczny, trochę absurdalny humor oparty na grze skojarzeń i słów, poparty został dobrze rozpoznawalną "tymkową" kreską. Zapewnia to czytającemu komiks świetną zabawę, a i uczy nieco mądrości. Pomagają w tym w proste, soczyście barwne rysunki - jakiż kontrast z większością komiksów wydawanych obecnie w Polsce!

Komiks stworzony został na zamówienie Fundacji Nasza Ziemia, która jako swój cel deklaruje propagowanie ekologicznego stylu życia. I tą publikacją cel ów osiąga: jest ona nader przyjazna. Nie ma tu nudnych naukowych i dydaktycznych pogadanek, a jedynie kilka istotnych, praktycznych informacji na skrzydełkach oraz w dwustronicowym słowniczku na końcu albumu. Reszta to czysty komiks - oparte na luźnych skojarzeniach opowiastki, które w najlepszym stylu "bawią i uczą" - we właściwych proporcjach, które sprawiają, że po Podróże... sięga się z niekłamaną przyjemnością.

PS.

Wydawnictwo dystrybuowane jest nieodpłatnie. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod TYM adresem.

Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunek: Tomasz Lew Leśniak
Wydawnictwo: Fundacji Nasza Ziemia
Rok wydania polskiego: 10/2012
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna
ISBN-13: 978-83-935400-0-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 złblog comments powered by Disqus