Recenzja komiksu "Polish female comics - Double portrait"

Autor: Michał Misztal
12 czerwca 2013

Miałem okazję przyglądać się kilku internetowym dyskusjom na temat komiksu kobiecego, w których zastanawiano się nawet nad tym, czym właściwie jest cały ten komiks kobiecy. Czy to po prostu opowieści obrazkowe tworzone przez kobiety, czy może po prostu historie o kobietach, poruszające związaną z nimi tematykę, niezależnie od płci autora? Może aby dane historie mieściły się w ramach komiksu kobiecego, muszą spełniać oba te warunki, czyli mówić o kobietach oraz być przez nie napisane i narysowane? Osobiście nigdy nie interesowało mnie podobne szufladkowanie, dla mnie wszelkie dobra popkultury, w tym oczywiście komiksy, sprowadzają się do chyba najprostszego podziału: są dobre, średnie albo kiepskie. To wszystko. Płeć czy rzeczy takie jak na przykład narodowość autora przecież nie tworzą tu żadnych reguł dotyczących ich wysokiego lub niskiego poziomu. Mimo to muszę przyznać, że opowieści obrazkowe tworzone przez kobiety są dla mnie o tyle bardziej interesujące od tych autorstwa mężczyzn, że przedstawiają zupełnie inny od mojego punkt widzenia. Żaden scenarzysta nie da czytelnikom takich opowieści jak choćby Olga Wróbel, nawet jeśli byłby o wiele bardziej uzdolniony. I nie chodzi tu jedynie o to, że zajście w ciążę i opisanie związanych z tym przeżyć nie jest dla niego możliwe. W związku z tym, wbrew opiniom, że takie dzielenie twórców jest pozbawione sensu, prezentująca wyłącznie autobiograficzne prace kobiet antologia Polish female comics - Double portrait jak najbardziej ma dla mnie rację bytu.

Komiksy w zbiorze, wszystkie w języku angielskim, są bardzo różnorodne i poruszające zagadnienie autobiografii na wiele odmiennych sposobów, ale żaden z nich nie wydaje się czymś nie na miejscu. Wyświechtane stwierdzenie "każdy znajdzie coś dla siebie" akurat w tym przypadku nie śmieszy, co więcej, myślę, że czytelnicy znajdą tu dla siebie całkiem sporo wartościowych opowieści. Są w Double portrait udane prace wspomnianej wcześniej Olgi Wróbel oraz Agaty Wawryniuk, autorek mierzących się z autobiografiami w swoich zeszłorocznych, głośnych albumach. Jest klasyczne podejście do tego rodzaju komiksów, z opisywaniem faktów z życia autorek, jak w opowieściach Asi Bordowej, Marii Rostockiej, Joanny Karpowicz (pod każdym względem jedna z lepszych pozycji w całej antologii), Agnieszki Szczepaniak czy Jadwigi Żelazny. Inne autorki odbiegają od rzeczywistości, ale tylko trochę, bo to wciąż autobiografie, jednak z użyciem symboli (Maja Demska i Oliwia Ziębińska), opisywaniem faktów, jednak ze sporą dawką fantazji (Renata Gąsiorowska, jak również ilustracje Marii Ines Gul), oraz komiksy o własnej twórczości (Anna Ziółkowska i Sylwia Restecka). Jeśli ktoś ma ochotę na solidną dawkę surrealizmu, dostanie prace Marty Nieznayu, szczególnie zaś Agnieszki Piksy. A teraz najlepsza część Polish female comics: większość zamieszczonych tu historii naprawdę zasługuje na uwagę i jest godna zapamiętania, zarówno jeśli chodzi o scenariusze, jak i rysunki.

Przyznam, że zaskoczył mnie wysoki poziom tej antologii. W moim przypadku lektura podobnych zbiorów najczęściej wygląda tak, że po przeczytaniu bardzo szybko zapominam o tego rodzaju krótkich formach. To jedna z tych pozycji, gdzie jest inaczej. Robi to bardzo pozytywne wrażenie, raz, że bardzo lubię autobiografie, a dwa, dobrze jest widzieć tyle dobrych, osobistych komiksów zebranych w jednym miejscu. Swego czasu można było zobaczyć siostry Bystroń, Martę i Edytę (niestety nieobecną na stronach Polish female comics, a szkoda, bo to moja ulubiona polska autorka opowieści obrazkowych) z transparentem "Dziewczyny też rysują komiksy". Oczywiście, że rysują, w 2013 roku już chyba nikomu nie trzeba wbijać tego faktu do głowy, jeśli ktoś ma jednak wątpliwości co do tego, czy dziewczynom wychodzi to dobrze, niech jak najprędzej sięgnie po tę antologię. Swoją drogą to ciekawe, że komiksy autobiograficzne w Polsce tworzą głównie kobiety, ale póki robią to tak, jak w Double portrait, nadal nie zastanawiam się nad podziałami wspomnianymi w pierwszym akapicie, po prostu czytam i jestem zadowolony. Nie bez powodu.

Polish female comics - Double portrait

Scenariusz: Asia Bordowa, Ada Buchholc, Marta "Nieznayu" Bystroń, Maja Demska, Maria Ines Gul, Renata Gąsiorowska, Ewa Juszczuk, Joanna Karpowicz, Agnieszka Piksa, Sylwia Restecka, Maria Rostocka, Beata Sosnowska, Agnieszka Szczepaniak, Ola Szmida, Agata Wawryniuk, Katarzyna Witerscheim, Olga Wróbel, Anna Ziółkowska, Oliwia Ziębińska, Jadwiga Żelazny
Rysunek: Asia Bordowa, Ada Buchholc, Marta "Nieznayu" Bystroń, Maja Demska, Maria Ines Gul, Renata Gąsiorowska, Ewa Juszczuk, Joanna Karpowicz, Agnieszka Piksa, Sylwia Restecka, Maria Rostocka, Beata Sosnowska, Agnieszka Szczepaniak, Ola Szmida, Agata Wawryniuk, Katarzyna Witerscheim, Olga Wróbel, Anna Ziółkowska, Oliwia Ziębińska, Jadwiga Żelazny
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 10/2012
Liczba stron: 162
Format: 200x200 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-934751-7-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł


blog comments powered by Disqus