"Poszukiwacze przygód. Magiczny pierścień" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
28 czerwca 2017

Pomysłowe fantasy dla dzieci

Tomasz Minkiewicz, który jest jednym z autorów kultowej serii Wilq, postanowił tym razem stworzyć komiks dla młodszych czytelników. Jednak nie jest to typowa historia z tradycyjnym podziałem na kadry, ale oryginalne połączenie z książkami, w których zadaniem dzieci jest poszukiwanie różnych szczegółów – jak np. w wydanym także w Polsce albumie Gdzie jest Wookie?.

Główni bohaterowie to nietoperz-mag, żubr-wojownik, oraz wiewiórka-łuczniczka. Razem tworzą drużynę śmiałków, która poszukuje jakichś ciekawych zleceń. Jednak w krainie znanej z sadów jabłkowych większość zadań dotyczy właśnie tych owoców. Ale jest też na tablicy ogłoszeń jedna karteczka informująca o nagrodzie za odnalezienie zgubionego na Potwornej Górze pierścienia. To odpowiednie wyzwanie dla takich zuchów, tym bardziej, że będą mogli liczyć na pomoc małych czytelników.

Przewodnikiem po świecie tego komiksu jest prosiak-bard, który także zadaje zagadki. Te są zróżnicowane jeśli chodzi o trudność, ale w większości bazują na schemacie – znajdź określoną liczbę przedmiotów ukrytych na danej rozkładówce. Mogłoby się wydawać, że to łatwe, jednak są tak ukryte, że czasami znalezienie wszystkich nie jest takie proste. Dzieci spędzą sporo czasu oglądając kolejne plansze. Przyznam, że takie połączenie z komiksem jest dla młodych czytelników atrakcyjne. Mój sześcioletni syn bawił się znakomicie, choć też dwa razy rezygnował z poszukiwań, gdy uznawał, że plansze są za ciemne i nie może wypatrzyć przedmiotów – może pewne rozjaśnienie ich w druku byłoby dobrym pomysłem.

Historia, którą wymyślił Minkiewicz z pewnością zainteresuje dzieci. Bohaterowie wędrują po podziemiach, mieście, a nawet wnętrzu góry. Jest w tym wszystkich także sporo humoru, choć mogłoby go być nieco więcej w rymowanych tekstach barda.

Najmocniejszą stroną tego wydanego w dużym formacie albumu jest jednak oprawa graficzna. Ilustracje są pełne szczegółów, zwłaszcza rozkładówki, na których autor poukrywał te wszystkie przedmioty. Widać doskonale ile czasu rysownik poświęcił na stworzenie tego komiksu. Wszystko jest dopracowane i po prostu ładne – przyciąga wzrok dziecka i sprawia, że interesuje się detalami. Jedyne zastrzeżenie miałbym do okładki, która przedstawia bohaterów stojących przy (zapewne) magicznym drzewie. Dzieci takie obrazy traktują bardzo dosłownie – szukają później w środku takiego samego drzewa i są zawiedzione, że go nie znalazły, choć miało być.

Poszukiwacze przygód to bardzo dobrze narysowany i fajnie wymyślony komiks dla dzieci. Logo na okładce z napisem "Łamigłówki – znajdźki" sugeruje, że mogą być w przyszłości kolejne części. Mam nadzieję, że powstaną.

Ocena: 8,5/10

Poszukiwacze przygód - Magiczny pierścień

Scenariusz: Tomasz Minkiewicz
Rysunek: Tomasz Minkiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania polskiego: 5/2017
Liczba stron: 32
Format: 240x320 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788310131249
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus