Zwiastun z nadzieją - recenzja komiksu "Powroty"

Autor: Michał Misztal
9 czerwca 2013

Na początek anegdotka. Kwiecień tego roku, Poznań, Ligatura. Po przywitaniu się ze znajomymi oraz rzuceniu okiem na stoisko Centrali, pora na pierwszy punkt festiwalowego programu. Chwilę później siedzę na komiksowych warsztatach prowadzonych przez Macieja Pałkę i Dominika Szcześniaka. Nie za bardzo umiem rysować, ale coś rysuję, a przy tym samym stole siedzą dwie dziewczyny, którym tworzenie kolejnych kadrów idzie zdecydowanie lepiej ode mnie, chociaż po ich minach widać, że nie są specjalnie zadowolone z tego, co wyszło spod ich ołówków i cienkopisów. Gdzieś na blacie leży najnowszy numer 1 zine i Maciej mówi tej po lewej ode mnie, żeby coś tam posłała, bo robi dobre rzeczy. Mając taką samą opinię, pytam ją, czy rysuje na co dzień, czy wpadła na warsztaty jedynie z ciekawości, a dziewczyna wyjmuje skserowane kartki podpisane Srogi zin komiksowy #1. Czytam napis na ostatniej stronie okładki: "Spotkanie z Kasią, autorką komiksu Powroty + tworzenie komiksowego zina + ciasto!". Nie zastanawiam się nawet przez chwilę, wstaję, na moment opuszczam salę i kupuję Powroty na stoisku Centrali.

Debiut Katarzyny Kaczor to krótka, niemal pozbawiona słów opowieść o tęsknocie za chłopakiem, którego raz na jakiś czas musi opuścić i cierpliwie czekać na kolejne spotkanie. Temat niby banalny, a cały zeszyt można przejrzeć w kilka minut, ale interesująca, nieestetyczna kreska sprawia, że jest na co popatrzeć. Przede wszystkim jednak wrażenie robi ogromny ładunek emocji włożony w ten komiks, przy jednoczesnym unikaniu wspomnianego banału, co w przypadku tego rodzaju historii na pewno było niezwykle trudne. Kojarzy mi się to z ekshibicjonistyczną twórczością Edyty Bystroń, czyli moje skojarzenia są jedynie pozytywne. Prostota, przy jednoczesnej obecności czegoś o wiele ważniejszego i bardziej złożonego gdzieś w tle, co musi dostrzec już sam czytelnik. W tych dosłownie kilku kadrach autorka może nie dała całej siebie, ale czuje się, że na stronach Powrotów zostawiła sporą część swojej osobowości. Wypada to docenić, i warto mieć na swojej półce ten ciekawy debiut.

Powroty może nie zachwycają ani nie zmienią czyjegoś życia, przy czym jest chyba oczywiste, że nie o to tu chodzi. Traktuję komiks Katarzyny Kaczor jako interesujący wstęp i zachętę do zapoznania się z kolejnymi owocami jej twórczości. Na które czekam, bo udało się jej mnie zachęcić. Krótka, jednak bardzo sympatyczna i dobrze zrobiona rzecz, oby poprzedzająca następne, co najmniej równie udane.

Powroty

Scenariusz: Katarzyna Kaczor
Rysunek: Katarzyna Kaczor
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania polskiego: 3/2013
Liczba stron: 28
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788363892067
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,90 zł


blog comments powered by Disqus