Kobiety na wojnie - recenzja antologii prac konkursowych "Powstanie '44 - Morowe Panny"

Autor: Mirosław Skrzydło
12 października 2011

Komiks historyczny rozwija się w naszym kraju nadspodziewanie dobrze. W ostatniej dekadzie powstało wiele błyskotliwych albumów z przewrotnymi scenariuszami (chociażby Grunwald 1410-2010, czy 11/11 = Niepodległość). Jak na tym tle prezentuje się Powstanie '44 - Morowe panny, którego tematem przewodnim jest wizerunek kobiet podczas Drugiej Wojny Światowej?

Cieszące się ogromnym zainteresowaniem Muzeum Powstania Warszawskiego przed paroma laty postanowiło znacznie rozszerzyć swą działalność. Jednym z błyskotliwych pomysłów było ogłoszenie konkursu na krótką formę komiksową, luźno nawiązującą do wydarzeń rozgrywających się podczas Drugiej Wojny Światowej. Trzeci tom antologii ukazuje płeć piękną, dzielnie stającą w obronie narodu polskiego. Dyrektorem artystycznym projektu został wybrany Przemek Truściński, a honorowym przewodniczącym jury, sam Papcio Chmiel. Przyjrzyjmy się bliżej zawartości albumu.

Zasłużonym zwycięzcą konkursu została nowela Traf Ernesto Gonzalesa oraz niezastąpionego Grzegorza Janusza. Wcześniej mogliśmy podziwiać gotycką opowieść tegoż duetu Trzy klucze (wprost z Katalogu 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Traf to dynamiczna historia z religijnym tłem. Jej głównym bohaterem jest złoty medalion z podobizną Maryi, który trafia w ręce nazistowskiego generała. Nowela pełna bólu, cierpienia, z zaskakującym twistem.

Drugie miejsce zajęła Piaskownica Jakuba Grocholi (rysunki) i Michała Chojnickiego (scenariusz). W tym przypadku mamy do czynienia z grupą niesfornym dzieciaków, którzy w osiedlowym parku bawią się w bohaterów walczących podczas Powstania Warszawskiego. To wzruszająca opowieść, która ukazuje ciężki los dzieci biorących udział w tym narodowym zrywie. Równie niepokojący wydźwięk ma historia W miłości i na wojnie Janusza Ordona (ilustracje) oraz Radka Smektały (scenariusz), która uplasowała się na trzecim miejscu. Nowela ta jasno pokazuje, że na wojnie nie ma miejsca na litość i sentymenty, zwłaszcza gdy staje się do konfrontacji z byłym kochankiem znajdującym się po drugiej stronie barykady.

Z pozostałych prac, które znalazły się w albumie Morowe panny, warto pochwalić następujące nowele: Stąd do wolności Daniela Bauma i Pauliny Królikowskiej (scenariusz), Miasto duchów Jacka Michalskiego - obie otrzymały wyróżnienia oraz Spotkanie po latach Pawła Sambora i Tomasza Pastuszki, jak także Stasia Krzysztofa Bryneckiego. W Stąd do wolności zachwyca strona graficzna, wykorzystanie alfabetu Braille'a oraz symbolika jaskółki. Aż dziw, że praca ta nie znalazła się w pierwszej trójce, gdyż trudno znaleźć tutaj jakiś słaby element. Miasto duchów to mroczna nowela, w której wędrujemy z duchami powracającymi do miejsca swej śmierci. W ostatnim kadrze pojawia się kolorowy kwiat, doskonale kontrastujący z dramatem ofiar wojny, jakby nadzieja na lepsze jutro. Spotkanie po latach to ciepła historia starszej kobiety, która wspomina swego zabitego męża. Odwiedza ją niezwykły gość, mający ostatecznie połączyć ją z dawną miłością. Stasio to kolejna nowela, której głównym bohaterem jest zlęknione dziecko, katorżniczo poszukujące wybawienia. Wrażenie sprawiają tu, przede wszystkim: dynamiczne ilustracje i świetnie dobrana, czerwono-sepiowa kolorystyka.

Trzecia antologia serii Powstanie '44, udowadnia iż historię Polski nie należy pokazywać wyłącznie w martyrologicznych i patetycznych barwach. Istnieje całe gro artystycznych środków ukazania patriotyzmu, a recenzowany album jest tego najlepszym przykładem. Cenny nabytek w kolekcji każdego miłośnika komiksów, któremu nie obce są rodzime dzieła. Pod takimi zacnymi akcjami podpisuję się obiema rękami. Najlepszy sposób na promocję kultury obrazkowej w naszym kraju. Zasłużone osiem w skali dziesięciostopniowej.

Ocena: 8/10

Powstanie '44 - 3 - Antologia prac konkursowych 2010 "Morowe Panny"

Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2011
Liczba stron: 128
Format: 170x245 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323746805
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł


blog comments powered by Disqus