Dzieje się na Pradze - recenzja antologii "Praga Gada: O wojnie!"

Autor: Jerzy Łanuszewski
Korekta: Michał Misztal
15 sierpnia 2014

Praga Gada. O wojnie! jest pierwszym albumem zbierającym komiksowe adaptacje opowieści mieszkańców tytułowej dzielnicy Warszawy. Każda historia to inne oblicze miasta i inne wydarzenia. Niektóre śmieszne, niektóre smutne – brutalnie realistyczne lub też okraszone elementami fantastycznymi. Łączy je ulokowanie na prawym brzegu Wisły oraz związek z tematyką wojenną – w większości dotyczy to II Wojny Światowej (i trudno się dziwić – to w końcu konflikt, który najbardziej dotknął stolicę naszego kraju), ale znalazło się też miejsce na wspomnienie o wojnie polsko-bolszewickiej.

Wspólna tematyka nie oznacza na szczęście identycznego podejścia do historii. Na kartach albumu Praga Gada występują: kominiarz-superbohater, powstańcy, byli więźniowie GUŁagu, zwykli obywatele, starający się jakoś przeżyć czas wojny, a nawet gadające zwierzęta. Podobną różnorodność można zauważyć w warstwie graficznej.

Od początku bardzo podobał mi się pomysł Przemysława J. Olszewskiego, by zebrać historie snute przez Prażan. Świadkowie poprzednich epok mają w zanadrzu mnóstwo wspomnień, które oprócz tego, że dają obraz tamtych czasów, to również są po prostu interesującymi fabułami, czekającymi tylko na przedstawienie w takiej czy innej formie. Padło na komiks i w efekcie otrzymaliśmy bardzo ładny album.

Do projektu zaangażowano gwiazdy polskiego komiksu, m. in. Michała Śledzińskiego, Przemysława Truścińskiego, Krzysztofa Ostrowskiego oraz kilku zdolnych artystów zagranicznych: Tony’ego Sandovala, Konstantina Komardina i Alberto Pagliaro. Już to wystarczy, by zainteresować się publikacją, a trzeba jeszcze dodać, że pozostali rysownicy dzielnie dotrzymali im kroku. Naprawdę, dawno nie czytałem antologii o tak równym poziomie graficznym. Owszem, niektórzy ciut odstają, ale trudno nazwać ich fragmenty brzydkimi czy nieudanymi.

Oczywiście są też rozdziały zasługujące na szczególne wyróżnienie. Przede wszystkim Życie to nie bajka, stworzona przez Sandovala i Pawła Timofiejuka. Meksykański artysta jak mało kto potrafi mieszać makabrę z niewinnością świata dziecięcego. Na kilku stronach przedstawił przerażającą relację między małym Warszawiakiem a dwoma SS-manami. Równie dobrze wypada nostalgiczny Ford T, w którym Olszewski z Truścińskim przedstawili udział tego samochodu w obronie stolicy. Nie można nie wspomnieć też o pierwszym rozdziale Pragi... – pięknie narysowana przez Pagliaro opowieść o kominiarzu doskonale pokazuje obraz Warszawy magicznej, pełnej cudów i niezwykłości. Skaczący po dachach młodzieniec słusznie trafił na okładkę i stał się wizytówką projektu.

Większość artystów biorących udział w antologii nie pochodzi z Warszawy. Sandoval jest z Meksyku, Komardin z Rosji, Ostrowski ze Szczecina, Śledziu z Bydgoszczy itd.. Jednak wydaje mi się, że udało im się uchwycić klimat stolicy. Jestem pewien, że czytając poszczególne opowiadania w oderwaniu od wstępu i tytułu albumu, bez trudu można zgadnąć, w jakim mieście rozgrywa się akcja. Już na pierwszej stronie wita czytelnika cytat z Wiecha, a i później atmosfera warszawskości nie opuszcza komiksu. Architektura stolicy, specyficzny sposób mówienia i zadziorne warszawskie charaktery, na które "nie ma cwaniaka", sprawiają, że od samego początku odbiorca czuje się otoczony przez klimat Warszawy czasów wojny.

Znalazły się też, niestety, opowiadania słabsze, mniej błyskotliwe, jednak jako całość zbiór jest satysfakcjonujący. Praga gada stanowi antologię przygotowaną bardzo profesjonalnie. Oprócz samych porządnie zrealizowanych komiksów, zamieszczono w niej też zdjęcia mieszkańców dzielnicy oraz fragmenty ich opowieści. To album, który można polecić każdemu – efekt współpracy rodowitych prażan z międzynarodowym gronem artystów wyszedł bardzo dobrze, w ciekawy sposób ukazując część historii Warszawy. Pozostaje czekać na kolejny tom antologii – tym razem o pokoju.

Praga Gada - 1 - O wojnie!

Scenariusz: Krzysztof Budziejewski, Monika Golińska, Przemysław J. Olszewski, Paweł Piechnik, Mateusz Suchecki, Paweł Timofiejuk
Rysunek: Krzysztof Budziejewski, Leszek Goliński, Konstantyn Komardin, Krzysztof Ostrowski, Alberto Pagliaro, Paweł Piechnik, Tony Sandoval, Mateusz Suchecki, Maciej Szymanowicz, Przemysław Truściński, Michał Śledziński
Okładka: Przemysław J. Olszewski
Wydawnictwo: Fundacja Animacja
Rok wydania polskiego: 6/2013
Liczba stron: 96
Format: A4+
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-64293-00-9
Wydanie: I


blog comments powered by Disqus