Praga szemrana, Praga kolorowa – recenzja antologii "Praga gada. O pokoju!"

Autor: Jerzy Łanuszewski
Korekta: Maciej Jasiński
21 czerwca 2015

Praga gada jest projektem zbierającym opowieści starszych obywateli prawobrzeżnej Warszawy i adaptującym je na inne formy kultury. Na pierwszy ogień poszedł komiks. Wcześniejszy tom, podejmujący temat wojennych doświadczeń mieszkańców Pragi, był udaną publikacją – druga część, Praga gada. O pokoju! w niczym jej nie ustępuje.

Powracają artyści znani z poprzedniego tomu praskich opowieści (m. in. Alberto Pagliaro, Krzysztof Ostrowski, Tony Sandoval, Maciej Szymanowicz), w pierwszym opowiadaniu pojawia się również znany już czytelnikom kominiarz-superbohater, będący wizytówką serii. Niektórzy autorzy wiernie przedstawili historie mieszkańców Pragi, inni poszli w fantastyczne interpretacje. W ich ujęciu dzielnica nabiera magicznego charakteru – miejsca, gdzie wszystko się może zdarzyć. Pojawia się więc wampiryczny morderca, Matka Boska toczy walkę z Szatanem, pewien chłopiec prowadzi długie rozmowy z olbrzymią ćmą, a po ulicach szlajają się bohaterowie amerykańskich filmów.

Okres PRL-u większości społeczeństwa kojarzy się z powszechną szarzyzną, monotonią i nudą. Autorzy antologii zdecydowali się przedstawić ten okres od zupełnie innej strony – pokazać lata powojenne jako pełne koloru oraz wielkich możliwości. Niekoniecznie legalnych. Obok mieszczan biednych acz uczciwych, na planszach albumu widać całą galerię łotrzyków, chuliganów, cwaniaków, oszustów i złodziei. To często klimaty jak ze Złego Tyrmanda, szemranych piosenek, śpiewanych przez Grzesiuka czy tekstów Himilsbacha. Tutaj warto zwrócić uwagę na komiks z rysunkami Michała Śledzińskiego (moim zdaniem najlepszy w całym zbiorze), opowiadający o drobnych przestępcach z bazaru Różyckiego, jednak wątki kryminalne przewijają się też w innych rozdziałach. Co nie znaczy, że dzielnica ukazana jest jako jakaś straszna granda czy siedlisko patologii. Taki po prostu urok Pragi – zdają się mówić autorzy. Owszem, jest to miejsce gdzie łatwo zarobić w dziób, a portfele mają tendencję do znikania, ale również można tam znaleźć miłość i zarobić małą fortunę (np. na pirackich kasetach video).

Tego koloru momentami jest aż za dużo – na przykład w opowiadaniu Pierwsze lądowanie Pawła Mączewskiego. Grafik nałożył tutaj barwy zbyt jaskrawe, nieprzyjemnie gryzące się z resztą komiksów – które w większości zostały naprawdę ładnie narysowane. Przeważają artyści stroniący od realizmu, posługujący się swoimi charakterystycznymi stylami; różnorodność jest spora, co jeszcze bardziej podkreśla rozkoszny chaos panujący na Pradze.

Pewnym błędem było umieszczenie fragmentów opowieści prażan przed komiksami – część z nich przedstawia te historie bardzo wiernie, przez co czytelnik odnosi nieprzyjemne wrażenie powtórki. Wystarczyłoby zamienić je miejscami i cała antologia byłaby przyjemniejsza w odbiorze. Niezbyt szczęśliwie prezentują się też reklamy publikacji wydawnictwa Znakomite umieszczone pomiędzy poszczególnymi historiami.

Nie wszystkie komiksy są warte uwagi, ale tak to już jest w przypadku antologii. Na szczęście większość prezentuje całkiem przyzwoity poziom, a zdarzają się też rozdziały naprawdę udane. Jako zwarta publikacja Praga gada. O pokoju! wypada nieźle. Z całego zbioru tchnie optymizmem i radością życia, która nie poddaje się żadnym przeciwnościom losu. Artystom i mieszkańcom Pragi udało się przedstawić tę dzielnicę jako miejsce ciekawe, pełne interesujących historii, które są tuż na wyciągnięcie ręki – wystarczy spytać seniorów, chętnie podzielą się swoimi przeżyciami.

Praga Gada - 2 - O pokoju!

Scenariusz: Mieczysław Gajda, Paweł Mączewski, Przemysław J. Olszewski, Krzysztof Ostrowski, Katarzyna Pereta, Milosz Sitek, Paweł Timofiejuk
Rysunek: Roman Gajewski, Sławomir Kiełbus, Paweł Mączewski, Krzysztof Ostrowski, Alberto Pagliaro, Katarzyna Pereta, Tony Sandoval, Salvador Sanz, Maciej Szymanowicz, Mirosław Urbaniak, Michał Śledziński
Okładka: Przemysław J. Olszewski
Wydawnictwo: Fundacja Animacja
Rok wydania polskiego: 12/2014
Liczba stron: 132
Format: A4+
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788364293016
Wydanie: I


blog comments powered by Disqus