"Praga Gada. O międzywojniu" – recenzja komiksu

Autor: Jerzy Łanuszewski
28 maja 2017

Praskie dwudziestolecie

Praga Gada. O międzywojniu jest trzecim albumem, zawierającym komiksy oparte na wspomnieniach mieszkańców tytułowej, warszawskiej dzielnicy. Były już opowieści o wojnie, były o okresie PRL-u, tym razem, zgodnie z tytułem, akcja większości historii rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym.

Czytelnik dostaje więc komiksy przedstawiające losy drobnych handlarzy, życiorysy cwaniaków, historie weteranów wojennych oraz kult Piłsudskiego. Poznaje też lata młodości praskiego superbohatera – Kominiarczyka (który pojawił się już w poprzednich antologiach).

Podobnie jak we wcześniejszych albumach, obraz Pragi jest wyidealizowany, pokazywany często z perspektywy dziecka lub człowieka młodego, który chciał przekazać najlepsze wspomnienia o swojej dzielnicy. Równie często autorzy uderzają w patetyczne tony – i nic dziwnego w końcu pamięć o wcześniejszej wojnie i groza nadchodzącej, towarzyszą bohaterom przez cały czas. Pojawiają się elementy nadnaturalne oraz metafory – nie można traktować tych komiksów jako dokumentu, jest to raczej próba ukazania ducha Pragi i unikalnego charakteru jej mieszkańców. To się jak najbardziej udaje. Nawet nie czytając poprzednich części (ani tekstu wstępnego), czytelnik od razu łapie klimat tego miejsca i wie, jakich zachowań spodziewać się po żyjących tu ludziach.

Ciekawym dodatkiem są zamieszczone przed każdym rozdziałem okładki książek z międzywojnia i fragmentów gazet – pozwala to jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę tamtych czasów.

Trzeci album oferuje mniejszą różnorodność artystów, dominują trzy nazwiska: Daniel Baum, Mirosław Urbaniak i Andrzej Łaski. Ci twórcy narysowali po dwa opowiadania (Urbaniak nawet dwa i pół). Wracają też zagraniczni graficy, znani z poprzednich tomów – Alberto Pagliaro i Tony Sandoval. Jednak najlepszy komiks stworzyła Nikola Kucharska, fantastyczna artystka znana głównie książek dla dzieci, takich jak np. Opowiem Ci mamo, co robią koty, czy Mity Greckie dla dzieci, w obrazkach.

Komiksy zawarte tutaj są niezłe, ale nie wybitne. Brakuje rozdziałów wybijających się, zapadających szczególnie w pamięć. Po dwóch bardzo dobrych albumach może się zdawać, że twórcy trochę się zmęczyli formułą. Opowiadania są zachowawcze, nie pokazują niczego nowego, czego nie byłoby w innych antologiach z cyklu Praga Gada.

Wciąż jednak warto sięgnąć po tę publikację. Szczególnie przydatna może być przy edukacji młodego pokolenia. Lepiej jednak najpierw przerobić pierwszy i drugi tom.

Nie ukrywam też, że czekam na kolejną część, która oparta ma być w większości na tekstach Stefana "Wiecha" Wiecheckiego (przedsmak tego jest już w tym albumie). Mam jednak nadzieję, iż znajdą się tam komiksy odważniejsze, dające większe pole do popisu artystom.

Praga Gada - 3 - O międzywojniu

Scenariusz: Mieczysław Gajda, Nikola Kucharska, Przemysław J. Olszewski, Tony Sandoval, Mirosław Urbaniak
Rysunek: Daniel Baum, Nikola Kucharska, Alberto Pagliaro, Andrzej Łaski
Wydawnictwo: Fundacja Animacja
Rok wydania polskiego: 5/2017
Liczba stron: 128
Format: A4+
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
ISBN-13: 978-83-64293-39-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 zł


blog comments powered by Disqus