Praga Gada - 4 - Wiechem raz!

okładka
Scenariusz: Przemysław J. Olszewski
Rysunek: Sławomir Kiełbus, Edward Lutczyn, Alberto Pagliaro, Tony Sandoval, Mirosław Urbaniak
Okładka: Przemysław J. Olszewski

Komiks Praga Gada Wiechem raz! ukazał się na przełomie 2017 i 2018 r. To pierwsza adaptacja komiksowa felietonów znakomitego, kultowego w stolicy pisarza Stefana Wiecha Wiecheckiego. Zawiera 7 nowel komiksowych, będących adaptacją autentycznych historii z lat 30. XX wieku. Historie te opowiedzieli dawni oraz współcześni mieszkańcy Pragi, ale też Woli i Powiśla. Relacje dawnych warszawiaków zanotował Stefan Wiech Wiechecki w latach 30. XX wieku, zaś współcześnie żyjących zarejestrował Przemysław J. Olszewski i współpracownicy z Fundacji Animacja w 2017 roku.

Na podstawie ponad 20 międzywojennych, najzabawniejszych felietonów Wiecha i około 20 współczesnych, najciekawszych relacji seniorów z Pragi powstał ten wyjątkowy album, pełen dialogów pisanych gwarą warszawską. Bohaterami opowieści są prascy rzemieślnicy, handlarze i drobni usługodawcy, żyjący, a jakże, z „samopoczuciem humoru” i "faszonem".

W albumie także czytelnik znajdzie wiele powodów do uśmiechu, oddając się lekturze komiksu, na który skalda się 7 nowel graficznych, mających od 6 do 28 plansz. Oto tata Kominiarczyka zdobywa upragnionego kanarka, Walery Wątróbka, będąc lekko naoliwionym, co i rusz popada w konflikt z Gieniuchną, Teofil Piecyk z rodziną wyrusza na Bielany w celach rekreacyjnych, zaś pewien kawaler, pan Pietruszka przechodzi kryzys wieku średniego i postanawia przygarnąć pod dach jakieś żywe stworzenie. Przy czym pomysł, by była to żona, odrzuca już na wstępie. W komiksie znalazło się także miejsce na zupełnie nieoczywistą wersję baśni o Królewnie Śnieżce oraz drugą część historii „Bohaterski miś”, znanej z albumu "Praga Gada. O międzywojniu". Album zawiera też wiele materiałów publicystycznych. 

Album będzie miał swoją kontynuację w kolejnych latach.

Za albumem komiksowym koresponduje słuchowisko dostępne bezpłatnie w internecie pod adresem: http://pragagada.pl/audio/

Spis nowel graficznych:

  • Kominiarski kanarek P. J. Olszewski / A. Pagliaro
  • Walery Wątróbka ma głos P. J. Olszewski / S. Kiełbus
  • Sardynki tańsze P. J. Olszewski / M. Urbaniak
  • O honor rodu P. J. Olszewski / M. Urbaniak
  • Do chrzanu Bielany P. J. Olszewski / A. Pagliaro
  • Królewna Śnieżka i 7 dni aresztu  P. J. Olszewski / E. Lutczyn
  • Bohaterski miś, część 2  P . J. Olszewski / T. Sandoval

Komiks jest przeznaczony bezpłatnie dla bibliotek. Trwa jego dystrybucja do bibliotek. Oficjalna premiera na Warszawskich Targach Książki w maju 2018. Dystrybucja dla klientów indywidualnych - siłami własnymi Fundacji Animacja oraz za pośrednictwem małych, rodzinnych księgarni na Pradze od maja 2018.

Wydawnictwo: Fundacja Animacja
5/2018
Liczba stron: 128
Format: A4+
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788364293719
Wydanie: I


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus