Lwy z Bagdadu

okładka
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunek: Niko Henrichon
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz

Jeden z najbardziej uznanych autorów powieści graficznych przedstawia historię, inspirowaną przez prawdziwe wydarzenia - zaskakująco oryginalne spojrzenie na życie na ulicach Bagdadu w czasie wojny w Iraku.

W swoich nagradzanych pracach - Y: The Last Man oraz Ex Machina ("Entertainment Weekly" ogłosił go jednym z dziesięciu najlepszych tytułów beletrystycznych roku 2005) - scenarzysta Brian K. Vaughan udowodnił, iż rozumie koszty przetrwania jak i polityczne niuanse współczesnego świata. Teraz, w swojej prowokującej powieści graficznej, Vaughan przygląda się życiu na ulicach rozdartego wojną Iraku.

Wiosną 2003 roku, podczas amerykańskiego nalotu bombowego, z ZOO w Bagdadzie uciekło stado lwów. Zagubione i zdezorientowane, głodne, ale nareszcie wolne, cztery lwy wędrowały zdziesiątkowanymi ulicami Bagdadu tocząc rozpaczliwą walkę o własne życie. Opisując ciężkie położenie lwów, Lwy z Bagdadu, podnosi pytania o prawdziwe znaczenie wolności - czy może zostać podarowana czy można ją zdobyć tylko przez samozaparcie i poświęcenie?

W oparciu o prawdziwe wydarzenia, Vaughan i artysta Niko Henrichon (Barnum!) stworzyli unikalny wgląd w naturę życia w czasie wojny, przedstawiając to zmaganie w sposób, w jaki tylko powieść graficzna może to przedstawić.

*  *  *

"Historia stada lwów, które uciekło z ZOO w Bagdadzie podczas bombardowania związanego z operacją "Iracka wolność" jest prosta, przepięknie narysowana, i druzgocząca... Zachwyca."

"Publishers Weekly" (Starred Review)

"Oszałamiająca i rozdzierająca serce. Lwy z Bagdadu pozostanie z wami, jak nie dający się zapomnieć sen. Niech zatopi w was swoje zęby."

Brad Melzter (autor bestsellerowych powieści The First Counsel oraz The Book of Fate)

Od autorów:

Brian K. Vaughan
Na głębokie słowa wdzięczności zasługują Chris Cutter i Sarah Scarth z Międzynarodowego Funduszu na rzecz Zwierząt za to, że skontaktowali mnie z niezrównaną Mariette Hopley, która długo rozmawiała ze mną o jej pracy dotyczącej prowadzenia oddziału do pomocy w sytuacjach kryzysowych w ZOO w Bagdadzie w 2003 roku.

Chciałbym również wyróżnić ludność cywilną Iraku, a w szczególności twórców blogów, którzy hojnie dzielili się swoimi doświadczeniami z resztą świata. Wyjątkowe podziękowania składam pełnym poświęcenia członkom Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, w szczególności każdemu z trzeciej dywizji piechoty.

Ta historia została zainspirowana przez prawdziwe wydarzenia, ale jej interpretacja oraz punkt(y) widzenia są oczywiście moje i Niko i nie zawsze odzwierciedlają uczucia i poglądy ludzi, z których życzliwej pomocy korzystaliśmy. To ja, i tylko ja jestem odpowiedzialny interpretację artystyczną i do mnie należą wszelkie istniejące przeinaczenia bądź błędy.

Och, dziękuję też mojej ulubionej żonie, Ruth McKee, za to, że pozwoliła mi pożyczyć jej kartę członkowską do ZOO w San Diego.

Brian jest, wyróżnionym nagrodą Eisnera,
autorem scenariuszy do komiksów Y: The Last Man oraz Ex Machina.
Mieszka w Kalifornii ze swoją żoną.

Niko Henrichon
Chciałbym podziękować moim przyjaciołom i mojej rodzinie, którzy wspierali mnie przez cały rok, w czasie którego rysowałem ten album. Ważnym jest również, by podziękować ludziom - cywilom, reporterom i żołnierzom - którzy byli, i nadal są, w Iraku - za to, że mimo dramatów jakich świadkami byli każdego dnia, dzielili się, w formie pisemnej i za pomocą zdjęć, własnymi doświadczeniami. Bez nich nie mógłbym uwiarygodnić tego albumu.

Niko mieszka w Québec ze swoją żoną i kotem.
Lwy z Bagdadu jest jego drugą powieścią graficzną.

Dla ciekawskich:

Informacja BBC opisująca wydarzenie, które były inspiracją dla powstania albumu.

Wydawnictwo: Mucha Comics
2/2008
Tytuł oryginalny: Pride of Baghdad
Wydawca oryginalny: DC Comics - Vertigo
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 136
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-87-91630-46-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 65 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus