Nowa inicjatywa - recenzja antologii "Profanum" #1

Autor: Mirosław Skrzydło
21 października 2012

W Polsce trzeba olbrzymiego (praktycznie graniczącego z cudem) samozawzięcia, aby poświęcić swój cenny czas, a niejednokrotnie również niemałe pieniądze, na stworzenie magazynu zajmującego się niszową sztuką, jaką niestety jest u nas komiks. Mimo kolejnych porażek, na tym dość wąskim rynku pojawiają się coraz to nowsze, a w dodatku śmielsze tytułu. Robert Sienicki wraz z Janem Mazurem postawili na dłuższe opowiadania graficzne oraz zeszytowe wydanie. Które spośród ośmiu historii zebranych w pierwszym numerze "Profanum" zasługują na wysoką notę?

Debiutancki numer periodyka komiksowego "Profanum", aż kipi od niejednokrotnie docenianych rysowników oraz wybitnych scenarzystów. Oprócz redaktorów, a zarazem pomysłodawców magazynu - Robert Sienicki odpowiada za stronę fabularną fantastyczno-komicznej noweli "Kły", a Jan Mazur napisał scenariusz obyczajowo-metafizycznej opowieści "Po sezonie", w recenzowanym numerze znalazły się historie: Grzegorza Janusza, Mateusza Skutnika, Daniela Gizickiego oraz Tomasza Kontnego. Wspierają ich utalentowani rysownicy, jak choćby - Tomasz Grządziela, który napisał również scenariusz detektywistycznej opowieści o Bucu Kartoflu, Damian Dideńko czy Krystian Garstkowiak. Trzeba zatem przyznać, że zestaw artystów zebranych w pierwszym "Profanum" jest przedni. Obok starych wyg (jak zawsze niezawodny Grzegorz Janusz, czy wizjonerski Mateusz Skutnik), pojawiają się nieoszlifowane diamenty (Tomasz Grządziela praktycznie deklasuje pozostałych młodych twórców). I to też należy postrzegać jako zaletę nowego magazynu. Zresztą nie jedyną.

Większość nowel to teksty z dużą dawką humoru, ironii, komizmu, a nawet makabreski. Słowa te mają swoje odzwierciedlenie podczas lektury fantastycznej opowiastki "Kły" (scenariusz - Robert Sienicki, rysunki - Krystian Garstkowiak), która jest swoistym pastiszem sesji rpg w stylu Dangeons&Dragons. Oto trzej dzielni wojownicy - rosły barbarzyńca, mężny krasnolud oraz wyborny łucznik - elf, wyruszają tropem groźnego wampierza. Walka z demonem jest wyłącznie pretekstem do ciągu gagów sytuacyjnych i słownych. Niegłupia to opowieść; w dodatku błyskotliwie zilustrowana. Mimo kreskówkowych rysunków Mikołaja Ratki, nowela "Perpetuum Mobile" (scenariusz Daniel Gizicki) sprawdza się jako urokliwa dykteryjka o groźbach związanych z wynalazkami znacznie przekraczającymi możliwości konstruktora. Największe wrażenie pośród humorystycznych historii, sprawiają - nowela "Bibliopolis" Grzegorza Janusza (strona fabularna) oraz Tomasza Niewiadomskiego (rysunki), czyli misz masz postaci literackich i historycznych, z kryminalną zagadką w tle, a przede wszystkim, wspomniany w poprzednim akapicie "Buc Kartofel". Tomasz Grządziela stworzył nieszablonowego detektywa po przejściach, który rozwiązuje złożone sprawy w całkowicie warzywnym świecie (sic!). Z całą pewnością jest to najbardziej oryginalna opowieść w recenzowanym numerze. Zabawa konwencją noir w najlepszym wydaniu.

W bardziej poważnym tonie są opowieści - "Inżynier T." oraz "Rewolucje: Sztorm". W "Inżynierze T." młody dziennikarz przybywa do pozornie tylko spokojnej wsi, gdzie odwiedza szalonego mężczynę (tytułowego inżyniera). Pan Tarkowski, bo tak się zowie ów rzemieślnik, para się dość dziwacznym hobby, które niezbyt przypadło do gustu mieszkańcom wioski. Jego epokowe dzieło (tak zwany - lewiatan) to czysta makabra, jakby wyrwana z filmu "Coś" Johna Carpentera, a zakończenie tejże noweli jest wprost zabójcze. "Rewolucje: Sztorm" to nowela dla miłośników steampunkowej serii Mateusza Skutnika, która niejako stanowi domknięcie szóstego albumu z serii ("Rewolucje: Na morzu").

Tytułem podsumowania. Pierwszy numer "Profanum", udowadnia że na rodzimym rynku wydawniczym nadal istnieje potrzeba tworzenia świeżych magazynów, a ilość zdolnych artystów jest coraz większa. "Podpici" Małgorzaty Szymańskiej oraz "Po sezonie" Jana Mazura (scenariusz) oraz Katarzyny Imany (rysunki), czyli dwie nowele, o których nie wspomniałem, nieco tracą w porównaniu z pozostałymi historiami. Mimo to uczcicwie polecam ten periodyk i czekam na następne tomy. Zwłaszcza, że Robert Sienicki podczas spotkania autorskiego w Łodzi nieco zaostrzył apetyty, zdradzając potencjalnych scenarzystów (uznanych polskich pisarzy szeroko pojętej fantastyki), których historie pojawią się w drugim numerze. Jest zatem na co czekać.

Ocena: 7/10

Profanum - 1

Scenariusz: Daniel Gizicki, Tomasz Grządziela, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Jan Mazur, Robert Sienicki, Mateusz Skutnik, Małgorzata Szymańska
Rysunek: Damian Dideńko, Krystian Garstkowiak, Tomasz Grządziela, Katarzyna Imana, Tomasz Niewiadomski, Mikołaj Ratka, Mateusz Skutnik, Małgorzata Szymańska
Okładka: Tomasz Grządziela
Wydawnictwo: Dolna Półka
Rok wydania polskiego: 10/2012
Liczba stron: 140
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus