Apetyczny zestaw - recenzja antologii "Profanum" #2

Autor: Mirosław Skrzydło
15 czerwca 2013

Magazyn "Kolektyw", który doczekał się ledwie (lub aż?) dziesięciu numerów (wydawanych w latach 2007-2012) prezentował nowele graficzne, tworzone przez najlepszych rodzimych artystów komiksowych. Niespodziewany zgon czasopisma, upatrywano w zbytnim skupieniu się na krótkich (jedno, dwustronicowych) opowieściach, które nie dostarczały zamierzonych emocji. Wystarczy odnotować, że w pożegnalnym tomie, na stu stronach upchano aż dziewiętnaście historii. Jan Mazur i Robert Sienicki, czyli redaktorzy "Kolektywu", uruchomili nowy szczytny projekt zatytułowany "Profanum", którego ideą przewodnią jest prezentowanie dłuższych form literackich. W drugim jego tomie zebrali sześć wciągających opowieści, których autorami są m.in.: Marek Lachowicz, Grzegorz Janusz, czy Rafał Szłapa.

Numer otwiera rasowy thriller pt. On, w którym dużą rolę odgrywa parapsychologia oraz mroczna strona osobowości przeciętnego pracownika korporacji. Plusem tej wstrząsającej opowieści, autorstwa Tomasza Kontnego (scenariusz) oraz Rafała Szłapy (ilustracje) są: nieprzewidywalne zakończenie oraz rozterki głównego bohatera. Rafał utrzymuje dobrą formę, którą mogliśmy obserwować w trzymającej w napięciu trylogii Bler. Jego kreska jest bardzo realistyczna, dokładka i dynamiczna - zwłaszcza w momentach konfrontacji bohatera z jego szatańskim alter ego.

On to nie jedyna dramatyczna opowieść umieszczona w drugim numerze "Profanum". Centrum Reperacji ze scenariuszem Rafała Kołsuta oraz rysunkami Janusza Wyrzykowskiego przedstawia losy życiowego nieudacznika, którego żona odeszła z jego wspólnikiem. Tytułowe Centrum Reperacji to organizacja trudniąca się prywatną zemstą zlecaną przez takich nieszczęśników. Ciekawie wypadają nietuzinkowi pracownicy tajnej firmy oraz niespodziewana puenta.

W zeszycie nie mogło zabraknąć historii obyczajowej o silnej strukturze społecznej i socjologicznej. Robaczywe Jabłka Daniela Gizickiego i Krzysztofa Małeckiego to intrygujący traktat o osobach bezdomnych, z wyraźną sensacyjną nutą. Całą opowieść obserwujemy z punktu widzenia kilku przypadkowych postaci, które połączyły morderstwa apatycznych biedaków. Razi jedynie pewna jednowymiarowość w prezencji kloszardów oraz brak wyraźnego zwieńczenia całości.

Warstwę humorystyczną dostarczają: jak zawsze rozbrajająca Grand banda Marka Lachowicza, czyli poczciwe babunie o głowach pełnych szalonych pomysłów oraz kolejny epizod kryminalnych opowiastek z dziarskim detektywem Bucem Kartoflem, autorstwa Tomasza Grządzieli. Buc Kartofel to komiks, przy którym nawet największy malkontent będzie się świetnie bawił. Z niecierpliwością oczekuję jego kolejnych perypetii. Bez dwóch zdań - największe odkrycie na rodzimym podwórku, w przeciągu ostatnich miesięcy.

Na koniec należy wyróżnić ostatnią z opowieści zebranych w drugim numerze "Profanum". But z lewej nogi ze scenariuszem Grzegorza Janusza i rysunkami Piotra Michalczyka to przewrotna historia, której paradoksalnie głównym bohaterem jest męski półbut koloru czarnego, którego losy śledzimy z zapartym tchem. Opowieść niezwykle klimatyczna, błyskotliwa oraz oryginalna. Swoisty deser wielosmakowy, dopełniający apetyczny zestaw z wykwintnej restauracji.

Po drugim numerze, można (z pełną świadomością) powiedzieć, że "Profanum" zmierza w dobrą stronę. Oby jakość i tematyka następnych komiksów stały na równie wysokim poziomie. Jak na tę chwilę jest bardzo dobrze, ale może być jeszcze lepiej!

Ocena: 8/10

Profanum - 2

Scenariusz: Daniel Gizicki, Tomasz Grządziela, Grzegorz Janusz, Tomasz Kontny, Rafał Kołsut, Marek Lachowicz
Rysunek: Tomasz Grządziela, Marek Lachowicz, Krzysztof Małecki, Piotr Michalczyk, Rafał Szłapa, Janusz Wyrzykowski
Okładka: Janusz Wyrzykowski
Wydawnictwo: Dolna Półka
Rok wydania polskiego: 5/2013
Liczba stron: 124
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 16,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus