Recenzja komiksu "Przebudzone legendy: Oczy dla kruka"

Autor: Michał Misztal
25 kwietnia 2013

Oczy dla kruka to czwarta część cyklu Przebudzone legendy, różniąca się od poprzednich zarówno wydawcą (wcześniej było to Studio Domino, teraz Timof i Cisi Wspólnicy) jak i podejściem do historii, która tym razem nie nawiązuje do wcześniejszych epizodów i jest niezależną opowieścią.

Początek Oczu dla kruka to pogańskie czasy, w których bezimienny najemnik wyrusza na misję, mając na celu porwanie tajemniczej, mieszkającej w lesie kobiety i dostarczenie jej kniaziowi Popiołkowi. Bezimienny nie wie, z kim będzie miał do czynienia, dostaje tylko wskazówkę, żeby nie patrzeć swojej przeciwniczce w oczy. Nie ma też pojęcia, że konsekwencje czynów, jakich się dopuści, będą odczuwalne nawet w bardzo dalekiej przyszłości. Tą przyszłością są nasze czasy, w których Maria i Oktawian postanawiają wybrać się w góry i, w momencie, kiedy czytelnik spotyka ich po raz pierwszy, zgubili drogę i czekają w jaskini na opadnięcie mgły. Tymczasem niedaleko czeka na nich niebezpieczeństwo mające bezpośredni związek z dawnymi działaniami Bezimiennego.

Adam Święcki zrobił z czwartej części Przebudzonych legend komiks, który czyta i ogląda się bardzo dobrze. Jest w nim interesująca, słowiańska atmosfera, tak we fragmentach przedstawiających czasy długowłosego najemnika przeszukującego niebezpieczny las i pertraktującego z tajemniczymi stworzeniami, jak również w tych bardziej współczesnych, także przesiąkniętych starodawną magią. Czarno-biała, realistyczna kreska to kolejny atute historii Święckiego, niezależnie od tego, czy autor zajmuje się mrocznymi drzewami, czy górami, gdzie nic nie jest takie, na jakie wygląda. Oczy dla kruka to w pełni profesjonalny komiks, być może nie porywający, ale stojący na dostatecznie wysokim poziomie, by go polecać. I by w przyszłości sięgnąć po wcześniejsze części Przebudzonych legend, których niestety - po lekturze przygód Marii, Oktawiana oraz Bezimiennego z całą pewnością niestety - nie miałem jeszcze okazji przeczytać.

Przebudzone legendy - 4 - Oczy dla kruka

Scenariusz: Adam Święcki
Rysunek: Adam Święcki
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania polskiego: 2/2013
Liczba stron: 64
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-63963-05-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus