Bawiąc - uczy, ucząc - bawi - recenzja komiksu "Mumia!!!"

Autor: Kormak
9 kwietnia 2007

Do Muzeum Narodowego w Warszawie udaje się Michał z młodszą siostrzyczką Anią. Pozornie nudna wyprawa zmienia się w pełną wrażeń przygodę, kiedy postacie z obrazów ożywają - szczególnie we znaki rodzeństwu daje się pewna egipska mumia...

Jak w erze internetu, telewizji i gier komputerowych zachęcić dzieci do odwiedzania muzeów, w których zalegają zakurzone rupiecie? - takie chyba pytanie mogło cisnąć się na usta pomysłodawcom serii Przygoda w muzeum. Cóż, zrobienie serii komiksów to pomysł całkiem niezły. Formuła bawiąc-uczy, ucząc-bawi sprawdziła się już chociażby w niektórych tomach Tytusa, Romka i A'Tomka (np. tym o malarstwie), gdzie przy okazji kolejnych przygód tej trójki Papcio Chmiel podsuwał garść informacji, które mimochodem zostawały w głowach czytelników. Niektórych pewnie nawet zachęciły do głębszego zainteresowania daną tematyką. I chyba właśnie od twórcy Tytusa de Zoo autorki serii Przygoda w muzeum zaczerpnęły inspirację. Nie jest to zresztą zarzut, bo z dobrych wzorców warto korzystać w słusznej sprawie. Każdy z obrazów ma własną ciekawą historię, każda namalowana scena i postać jest ciekawa - dlaczego więc nie dać im opowiedzieć o sobie samych, a nie robić to przez jakiegoś nudnego przewodnika muzealnego?

Ze względu na prosty język i objętość Mumia!!! jest przeznaczona dla dzieci z pierwszych klas podstawowych, ale nawet stare byki (jak piszący te słowa) spokojnie mogą przeczytać ten komiks, a nawet dowiedzieć się tego i owego. Główni bohaterowie są sympatyczni, a Justynie Święcickiej udało się uniknąć pułapki, polegającej na sileniu się na młodzieżowy język, który zazwyczaj na kilometr czuć fałszem. Cieszą oko żywe kolory i lekko mangowa, schludna kreska Pauliny Sroczyńskiej. Do tego dobrej jakości śliski papier i poziome plansze, pozwalające na dosyć wierne pokazanie nawet tak dużych obrazów, jak "Bitwa pod Grunwaldem". Jest co chwalić, bo ładnie wydane, dobrze narysowane i napisane komiksy dla dzieci to w Polsce nadal rzadkość.

Warto przypominać, że w polskich muzeach kryje się mnóstwo bezcennych dzieł sztuki. A dzieci wbrew pozorom chętnie będą je oglądać, jeśli tylko znajdzie się sposób, żeby uruchomić im wyobraźnię. Mumia!!! spełnia to zadanie w stu procentach. Oby kolejne części były równie udane.


 


Przygoda w muzeum - 1 - Mumia!!!

Scenariusz: Justyna Święcicka
Rysunek: Paulina Sroczyńska
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania polskiego: 2006
Liczba stron: 24
Format: 280 x 200 mm
Oprawa: miękka, broszurowa
ISBN: 83-213-4471-2
Cena z okładki: 9,90 zł


blog comments powered by Disqus