Gaduła i niemowa – recenzja komiksu "Rag & Bones"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
19 lutego 2015

Rag & Bones to seria autorstwa Katarzyny Babis i Dominika Szcześniaka, która wystartowała w ubiegłym roku. Pierwszy zeszyt udanie wprowadza w świat tej historii oraz pozwala z nadzieją wypatrywać kolejnych części, mających ukazać się już niedługo.

Akcja komiksu rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Apokalipsa, jaka dotknęła świat, sprawiła, że miasta zniknęły z powierzchni ziemi, a ludzie cofnęli się znacznie w rozwoju cywilizacyjnym. Ci, których poznajemy w pierwszym zeszycie, organizują się w prymitywne plemię, w którym rolę przewodnią sprawuje najstarszy mieszkaniec (choć gdy ludzka głupota triumfuje, nikt go nie zamierza słuchać). Wśród takich osobników doskonale odnajdują się główni bohaterowie – gadatliwy cwaniak o imieniu Rag oraz Bones, która przez cały komiks nie wypowiada ani słowa. Zajmują się oni obwoźnym handlem starociami, przedmiotami użytku domowego, znalezionymi w ruinach dawnej cywilizacji.

Dominik Szcześniak stworzył zabawną historię, do której doskonale pasują ilustracje Katarzyny Babis. Przyznam, że bardzo podoba mi się jej lekki, nieco szkicowy, a przy tym cartoonowy styl, jaki prezentuje w tym komiksie. Szkoda, że w Tequili. Władcy marionetek podobne ilustracje zostały w druku przykryte zbyt ciemnymi barwami. W przypadku Rag & Bones mamy do czynienia z komiksem czarno-białym, a szarości i pojawiający się tu i ówdzie raster jedynie umiejętnie podkreślają kreskę.

Pierwszy zeszyt to 24 strony komiksu (uzupełnione o kilka stron z grafikami) – trudno zatem oczekiwać rozbudowanej fabuły. Ofiarą tego stają się nieco główni bohaterowie, o których – poza profesją – nie dowiadujemy się nic więcej. Nie wiadomo także, czy milczenie Bones to jej wybór, czy może jest to spowodowane względami medycznymi. Dlatego oczekuję, że w kolejnych zeszytach tych informacji o protagonistach i ich przeszłości będzie stopniowo coraz więcej. A następnych części – zgodnie z zapowiedzią z profilu facebookowego serii – można spodziewać się już niedługo. Drugi zeszyt został zapowiedziany na marzec tego roku, trzeci na maj, a czwarty na październik. Trzymam kciuki, żeby ten ambitny plan udało się zrealizować, bo może to być bardzo udana seria. Pierwszy zeszyt na to wskazuje.

Ocena: 7,5/10

Rag & Bones - 1

Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunek: Katarzyna Babis
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania polskiego: 7/2014
Liczba stron: 28
Format: 160x230 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788363963958
Wydanie: I
Cena z okładki: 14 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus