Markus Färber w Goethe Institut

Autor: Maciej Szatko
5 kwietnia 2015

24 marca 2015 roku odbyło się w krakowskim Goethe Institut ostatnie spotkanie z cyklu Spotkań z Komiksem Niemieckim, którego gościem był Markus Färber, autor komiksu Reprobus, wydanego w Polsce nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

Na pomysł przedstawienia w formie graficznej legendy o Św. Krzysztofie rysownik wpadł po lekturze komiksów Chestera Browna i Roberta Crumba (Księga Genesis), praca nad Reprobusem trwała ponad rok, z czego ponad połowę zabrało samo przygotowanie storybordu.

Marzeniem Färbera było namalowanie komiksu, kadry powstawały od koloru ciemnego do jasnego, co powodowało czasem osiągnięcie zupełnie innego efektu finalnego od zamierzonego. Reprobus był jego pracą dyplomową, która zaprezentowana została podczas obrony w formie instalacji. Polska wersja posiada liternictwo stworzone osobiście przez autora, czym różni się od innych wersji zagranicznych, gdyż był to niezwykle żmudny i czasochłonny proces.

Markus Färber poza tworzeniem ilustracji do gazet i książek jest członkiem kolektywu Rainbow, zajmującego się oprawą graficzną wydawnictw muzycznych, jeśli zaś chodzi o styl przedstawiania przez niego historii, to ma on nadzieję, że przy następnej publikacji będzie on już zupełnie inny.

Reprobus

Scenariusz: Markus Färber
Rysunek: Markus Färber
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 3/2014
Tytuł oryginalny: Reprobus
Wydawca oryginalny: Rotopolpress
Liczba stron: 96
Format: 195x270 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-89-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 59,90 zł


blog comments powered by Disqus