Jak dobrze mieć sąsiada - recenzja książki "Romowie - Roma - Romanies"

Autor: Tomasz Nowak
17 czerwca 2011

Pięćdziesiąt lat socjalistycznej okupacji - czy to w wydaniu niemieckim czy sowieckim - nauczyło nas, niestety, bać się swych sąsiadów, traktować ich jako wrogów, potencjalne zagrożenie. Dopiero od dwóch dekad, z mozołem uczymy się na nowo zaufania i różnorodności; bogactwa odmienności i czerpania zeń korzyści oraz radości.

Zgrabna, bogato ilustrowana książeczka, opublikowana przez Fundację Integracji Społecznej Prom, przedstawia pokrótce dzieje i specyfikę kultury cygańskiej. Zgrabne, kolorowe ilustracje Marka Rudowskiego, niewątpliwie wzbogacają zwięzłe, informacyjne teksty w czterech językach (polskim, angielskim i dwóch odmianach Romy), przedstawiające pokrótce historię - praktycznie od zarania dziejów tego ludu po jego dzień dzisiejszy. Mówią one o pochodzeniu Romów, o ich dokonaniach i wędrownym życiu wśród narodów Europy, ale również o chwilach ciężkich, kiedy rozmaici władcy usiłowali odgórnie zmienić tradycyjny cygański tryb życia. Całość jednak nastraja ogólnie pozytywnie, do wciąż egzotycznej egzystencji ludzi, którzy wszak w Polsce zadomowili się od dawien dawna.

Kultura romska bowiem, choć zlokalizowana trochę jakby "na marginesie" naszego codziennego życia poprzez swą odmienność, wpisuje się jednakowoż trwale w obraz folkloru ziem polskich. Istnieje tu jakby "stale", a od niedawna znów rozkwita, choć razem z nią pojawiają się też specyficzne problemy... Nie to jest jednak najważniejsze. Istotne jest, że pewne kroki ku powrotowi do barwnej tradycji i kształtowaniu nowej zostały dokonane. Oby kolejne zmierzały w tą najbardziej pozytywną stronę.

Romowie - Roma - Romanies - Historia w obrazach

Scenariusz: Janusz Bolkowski, Małgorzata Różycka
Rysunek: Marek Rudowski
Wydawnictwo: Fundacja Integracji Społecznej "Prom"
Rok wydania polskiego: 2008
Liczba stron: 40
Format: 230x160 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
ISBN-13: 9788392835400
Wydanie: I
Cena z okładki: 13,65 złblog comments powered by Disqus