Ścieżka wśród sekretów – recenzja komiksu "Rork. Wydanie zbiorcze. Tom 2"

Autor: Jerzy Łanuszewski
Korekta: Maciej Jasiński
7 lipca 2015

Wędrówka Rorka trwa. Tajemniczy bohater przemierza kolejne przestrzenie w poszukiwaniu prawdy o sobie. Odwiedzi wioskę w Ameryce Południowej, gdzie dojdzie do niezwykłego wydarzenia, powróci do Nowego Jorku i zmierzy się ze złowrogim Mordorem Gottem. Uda się też na Biegun Północny, a tam zejdzie do wnętrza dziwacznej machiny, która przybyła z kosmosu. Na jego ścieżce pojawi się również astrolog Koziorożec (ta postać później otrzyma własną serię). Wreszcie czytelnik otrzyma zakończenie całej tej historii – zakończenie satysfakcjonujące, dobrze podsumowujące opowieść, lecz też zostawiające miejsce na kolejne wątki, mogące pojawić się w innych komiksach Andreasa.

W Rorku autor zręcznie miesza różne gatunki: fantasy, science-fiction, dodaje trochę subtelnej grozy – teraz doszła do tego jeszcze domieszka pulpowych historii detektywistycznych. Można dostrzec pewną zabawę znanymi motywami popkulturowymi, ale jest ona tylko drobnym dodatkiem do fabuły. Nie wychodzi ani na moment poza rolę dekoracji i nie psuje niesamowitej, po części onirycznej atmosfery komiksu.

Historia białowłosego wędrowca wypełniona jest tajemnicami – co więcej, można w pewnym momencie dojść do wniosku, że są one samą jej esencją, to głównie z nich składa się niezwykłe uniwersum Andreasa. Świat przedstawiony teoretycznie ma sporo punktów wspólnych z realną rzeczywistością, jednak autor buduje narrację w taki sposób, że nawet swojski Nowy Jork staje się miejscem obcym, pełnym sekretów i odbiegającym od tego, co wiemy o tym mieście. Poczucie obcości potęguje niewielka liczba bohaterów i statystów. Czytelnik odczuwa pewnego rodzaju osamotnienie oraz przytłoczenie przez olbrzymi, wymykający się ludzkim zmysłom świat.

Podobnie jest w relacjach między postaciami. Występuje tu pewna teatralność, przesada – jest to część konwencji, jaką obrał Andreas. Autor niemalże całkowicie zrezygnował z humoru (wyjątkiem są nieliczne sceny z udziałem współpracowników Koziorożca: Ash i Astora), co na szczęście nie sprawiło, że opowieść utonęła w patosie. Nastrój komiksu jest poważny, dramatyczny – czytelnik cały czas ma świadomość nieznanych niebezpieczeństw, czających się tuż za kadrem.

Wyraźnie widać zmianę stylu graficznego niemieckiego artysty. Tak jak w pierwszym zbiorczym tomie posługiwał się on dużą ilością drobnych kresek i linii (co było szczególnie widoczne w przypadku twarzy bohaterów), tak teraz odszedł od tego, nieco upraszczając swój styl. Co ciekawe, nie sprawiło to, że plansze w komiksie wyglądają gorzej – zmiana przeszłe zupełnie naturalnie. Nie jest to aż tak widoczne w przypadku budynków. Daje się odczuć miłość, jaką Andreas darzy architekturę – domy, bloki, dopieszczone (często bardzo fantastyczne) wnętrza są elementami, które od razu rzucają się w oczy, nawet przy pobieżnym przekartkowaniu komiksu. Dodatkowo różnorodność ujęć i dynamiczna kompozycja kadrów sprawiają, że budowle zdają się być w ciągłym ruchu. Momentami można odnieść wrażenie, że są one pełnoprawnymi bohaterami komiksu – wszak któż może znać więcej sekretów niż wiekowe mury czy rozległe tunele ciągnące się pod miastem?

Rork zabiera czytelnika w intrygującą podróż po miejscach dziwnych i dziwniejszych. Pokazuje mu cuda oraz niezwykłe zjawiska, skłaniające do zastanowienia się nad naturą świata wykreowanego przez Andreasa. W drugim zbiorczym tomie niemiecki twórca pokazał, że całą opowieść starannie zaplanował – wiele smaczków dostrzeże się dopiero przy kolejnych lekturach cyklu. Bo Rork to taki komiks, do którego się wraca. I to nie raz. Czasem, żeby nasycić wzrok misternymi rysunkami, czasem w celu ponownego podążenia ścieżkami bohaterów.

Rork - wydanie zbiorcze, tom 2

Scenariusz: Andreas
Rysunek: Andreas
Wydawnictwo: Sideca
Rok wydania polskiego: 7/2014
Tytuł oryginalny: Rork. L'intégrale 2
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Format: 210x290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I, zbiorcze
Cena z okładki: 159,90 zł
Materiały powiązane:

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus