Kenshin

Przed stu czterdziestu laty Kioto przeżywało burzliwe chwile związane z końcem epoki Edo. Nadchodził okres otwarcia Japonii na świat. Przełomem było przybycie do portów "Czarnych Statków" pod banderą komendanta Perry'ego. Mężczyzna zwany Himurą Battosai żył w Kioto. Człowiek ten, będący jednym z głównych sprawców nastania nowej Ery Meiji, jak również jednym z niesławnych zabójców tamtej epoki, przepadł jednak bez śladu z końcem wojny domowej. Z czasem stał się prawdziwą legendą, a zwano go "Hitokiri Battosai". Historia rozpoczyna się w 1878 roku w Tokio.

Tak oto w 1994 roku na łamach tygodnika "Shonen Jump" rozpoczęła się niepozorna, w pierwszych odcinkach można by rzec - sztampowa, historia pt. Ruroni Kenshin, której autorem był znany jedynie niewielkiej grupce osób Nobuhiro Watsuki. Nikt nie spodziewał się, że w zasadzie debiutancka seria młodego rysownika może wywołać takie poruszenie, gdyż pierwotnie scenariusz zakładał (zgodnie z sugestią redaktora prowadzącego) powstanie tylko trzydziestu odcinków. Jednak rezonans, jaki komiks wywołał wśród czytelników mangi, można porównać jedynie z takim hitem ze stajni Shueishy, jak nieśmiertelny już Dragon Ball. Do sierpnia 1999 roku, czyli z górą po pięciu latach nieustannej obecności tytułu w magazynie "Shonen Jump", ukazało się dwadzieścia sześć tomów Ruroni Kenshin, a każdy z nich znajdował się w czołówce najlepiej sprzedających się komiksów w Japonii.

Nobuhiro Watsuki projektując komiks postanowił sięgnąć do sprawdzonych wzorców i wykorzystał temat tułaczki nieszczęsnych dusz, osób szukających odkupienia za własne winy. W rezultacie główny bohater, Kenshin Himura, stanowi japoński odpowiednik byronowskich postaci dramatycznych. Jest człowiekiem, którego nieustannie nawiedzają upiory przeszłości, który nigdy nie zazna spokoju.

Witamy w Erze Meiji

U schyłku XIX wieku w Japonii zaszły rewolucyjne zmiany. W 1868, w wyniku działań reformatorów dążących do upadku władzy szogunów, następuje koniec Bakufu i restauracja Meiji. Trwająca z górą dziesięć lat wojna domowa (Sei Nen Sen So) pociągnęła za sobą masę ofiar. Szogunowie z rodu Tokugawa oddali władzę, a sama Japonia została zmuszona do otwarcia się na Zachód. W tym okresie nastąpił też początek industrializacji Kraju Kwitnącej Wiśni. Samuraj, symbol tego kraju, stracił niemal wszystkie przywileje, przynależne mu za czasów Tokugawów.

Akcja Ruroni Kenshin rozpoczyna się w jedenastym roku Meiji, kiedy to do Tokio przybywa ronin (wojownik bez pana). Jest nim dwudziestodziewięcioletni Kenshin Himura, z wyglądu przypominający raczej zniewieściałego nastolatka. O jego przeszłości mogą tylko świadczyć dwie głębokie blizny w kształcie krzyża na lewym policzku. Raczej trudno uwierzyć, że to właśnie on dziesięć lat wcześniej był bezwzględnym mordercą, którego pseudonim - Hitokiri Battosai (co można przetłumaczyć jako "Battosai Siepacz") - wywoływał przerażenie we wszystkich zakątkach kraju. Szukając odkupienia włóczy się po całej Japonii z odwróconym ostrzem swojego katany w pochwie. W ten sposób chce okazać, że nie zamierza już więcej zabijać.

Kenshin Himura - Ile prawdy w fikcji?

Autor komiksu, Nobuhiro Watsuki, projektując postać Kenshina Himury częściowo oparł się na postaci autentycznej, Genzai Kawakami. Był on jednym z czterech największych morderców końca epoki Edo. Był mały, szczupły i do tego stopnia sprawiał wrażenie słabego, że przeważnie brano go za kobietę. Jednak jego ogólna postawa w konfrontacji z przeciwnikiem, zimna krew i wyrachowanie powodowały, że przyległa do niego opinia najgorszego siepacza tamtego okresu. Do historii przeszła jego mordercza technika walki, zwana Schiranui. Szczególny rozgłos przyniósł mu mord na Schozanie Sakumie, wielkim myślicielu i filozofie. Razem z grupą podobnych mu osób pomógł obalić rządy szogunów z rodu Tokugawa, jednak szybko nastąpiło jego rozczarowanie nowym reżimem politycznym. Zaczął występować przeciw wszelkim reformom, a jego wysiłki dążyły szczególnie do pomszczenia śmierci przyjaciół, którzy zginęli dla chwały nowego rządu - rządu, który ich oszukał. Kilka lat później Kawakami został oskarżony o morderstwo, którego w rzeczywistości nie popełnił, a jego egzekucja miała miejsce w czwartym roku ery Meiji (w 1871 roku wg kalendarza gregoriańskiego).

Oczywiście Kenshin Himura nie jest wiernym odbiciem Kawakamiego. Główny bohater komiksu jest w gruncie rzeczy otwarty i pozytywnie nastawiony do otaczającego go świata. Celem autora nie było przecież dokładne odwzorowanie historycznych faktów, co wcale nie oznacza, że ich tam nie ma. Ruroni Kenshin z założenia miał być komiksem przygodowym, rozgrywającym się na tle burzliwego okresu restauracji Meiji.

Oto co powiedział sam Watsuki na temat Kenshina: "Bohater przeze mnie stworzony, przyznam się bez bicia, nie jest modelem z estetyczno-graficznego punktu widzenia. Tak jak moi poprzedni bohaterowie byli przystojnymi brunetami wyposażonymi w imponujące uzbrojenie, tak ten wydaje się być ich zupełnym przeciwieństwem. W rezultacie dało to następujący efekt: bohater delikatny, wręcz bezsilny, kobiecy i nierzadko beznadziejny. Widząc co się kroi i że wyszła mi postać zbyt kontrastowa, dorysowałem mu krzyż na lewym policzku. I właśnie ten krzyż stał się symbolem Himury Battosai."

Mroczne Widmo (part II)

Podczas swojej wędrówki Kenshin zaprzyjaźni się z KAORU KAMIYĄ, opiekunką dojo kendo, które odziedziczyła po swoim ojcu dziesięć lat wcześniej. Tu też pozna SANOSUKE, wcześniej swojego zagorzałego wroga, który pała nienawiścią do biurokratów w nowym rządzie. Oczywiście, jak to w mangach z "Shonen Jumpa" bywa, nie zabraknie również młodego bohatera: będzie nim YAHIKO. Pragnieniem chłopca jest stać się równie doskonałym szermierzem, co Kenshin.

Manga Ruroni Kenshin posiada niezaprzeczalny atut, który chyba w największym stopniu przyczynił się do jej szalonej popularności. Czym dalej brniemy w fabułę, tym więcej znajdujemy tu różnych wątków i informacji z życia głównego bohatera. Te powoli zaczynają układać się w jedną całość, niczym puzzle. Ukazują czytelnikom coraz to nowe oblicze Kenshina, postaci, która od początku niesie na swoich barkach coś więcej niż mroczną tajemnicę. Pomocne w rekonstrukcji życia Kenshina są również komentarze Nobuhiro Watsuki, dzięki którym dowiadujemy się o różnych faktach historycznych. Nie zdradzę tu prawdziwego pochodzenia Kenshina, ale mogę odesłać wszystkich zainteresowanych do lektury mangi.

Who Is Who ?

KENSIN HIMURA - Znany również pod pseudonimem Hitokiri Battosai. Posługuje się kataną z odwróconym ostrzem, dzięki czemu potrafi walczyć z przeciwnikiem bez konieczności zabijania go. Ma 28 lat, rude włosy i bliznę w kształcie X na lewym policzku. O ile w walce okazuje się istnym demonem, o tyle w kontaktach z płcią przeciwną jest nieporadnym i zawstydzonym mężczyzną. Ulubionym powiedzonkiem Kenshina jest "Oro". Czyni to niemal przy każdej okazji.

KAORU KAMIYA - Jest właścicielką dojo kendo Kamiya, które odziedziczyła po swoim ojcu. Ma lat 17 i jest bardzo kawaii. Jak spora część najsłynniejszych bohaterek mang, Kaoru nie potrafi gotować i z tego powodu "jest tak sławna, że aż niesławna". Niczym rodzona matka opiekuje się Yahiko, od czasu do czasu ścigając go z shinaiem (bambusowy miecz) jako narzędziem wychowawczym.

YAHIKO MYOJIN - Rodzice Yahiko zmarli, kiedy Yahiko był jeszcze bardzo młody. Jego ojciec był nisko postawionym w hierarchii samurajem, który zginął walcząc przeciwko korupcji Bakufu. Owdowiała matka Yahiko próbowała utrzymać ich obojga, pracując jako prostytutka. Niedługo później umarła złożona ciężką chorobą. Jako lider gangu złodziei próbował skraść portfel Kenshina (tom 1 mangi). Obecnie jest uczniem w dojo Kamiya. Ma 10 lat.

SANOSUKE SAGARA - Były kadet drużyny Sakihory. Po wojnie domowej został najemnikiem, znanym pod imieniem Sanza. Jest niezwykle silny psychicznie. Za broń służy mu gigantycznych rozmiarów miecz (rodem z japońskich gier wideo, których Watsuki jest fanem). Znakomicie gotuje, a jego ulubionym daniem jest pieczona ryba.

To tylko główni bohaterowie. Dodatkowo pojawia się również cała grupa pełnokrwistych postaci, niezwykle ważnych dla rozwoju fabuły. Między innymi Kenshin będzie zmuszony stawić czoła HAJIME SAITO, niezwykle okrutnemu i wyrachowanemu agentowi rządowemu. Był on odpowiedzialny wraz z Shinsengumi za bezpieczeństwo Kioto podczas Bakumatsu (część faktów znajduje swoje odbicie w historii Japonii - Shinsengumi, elitarny oddział żołnierzy, istniał naprawdę). Konflikt między Kenshinem a Saito trwa już z góra dziesięć lat. Ze złych charakterów pojawi się również MAKOTO SHISHIO - polityczny desperado, pałający żądzą zemsty za obalenie minionego ustroju.

Popularność mangi Ruroni Kenshin osiągnęła takie rozmiary, że łatwo dało się przewidzieć jej filmową adaptację. 1 października 1996 roku na ekrany japońskich telewizorów zawitała animowana seria pod tym samym tytułem i mimo dość wczesnej pory nadawania (od 7:30 do 8 rano) cieszyła się dużą oglądalnością (wg. "NewType Almanac '97" aż 13,2 %). Prócz tego powstał jeszcze film kinowy z zupełnie zmienionymi projektami graficznymi, ale to temat na zupełnie inną pogadankę.

Tomasz "Gato" Gawroński - Manga.com.plblog comments powered by Disqus