Samotny smakosz

patronat gildii
okładka
Scenariusz: Masayuki Kusumi
Rysunek: Jiro Taniguchi

Samotny smakosz to historia człowieka, który nie je, ale delektuje się każdym kęsem poznając nowe smaki. Sushi, makarony, zupy, mięsiwa, ryba czy słodkości. Inogashira Gorō jest bardzo oddany swojemu hobby. Podczas wyjazdów służbowych, w przerwach, a także w czasie wolnym od pracy poszukuje kulinarnych doznań. Dociera do ukrytych w zgiełku rodzinnych restauracji, jada na dworcach i w znanych lokalach. Samotnie odkrywa bogactwo kulinarnego świata Japonii. Masayuki Kusumi oraz wielokrotnie nagradzany Jirō Taniguchi stworzyli niezwykły komiks, którego nastrój tworzy wspaniała historia oraz szczegółowe, sugestywne ilustracje. Samotny smakosz to świetna pozycja zarówno dla foodies, jak i miłośników komiksu.

W Japonii stworzono na podstawie tego komiksu serial, który doczekał się już czwartego sezonu. Zbiór noweli graficznych też jest bestsellerem, a jego sprzedaż w samym tylko Kraju Kwitnącej Wiśni przekroczyła już cztery miliony egzemplarzy.

Uzupełnieniem opowieści o podróżach kulinarnych będą krótkie teksty poświęcone potrawom i produktom pojawiającym się w powieści graficznej. W świat bogatej kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni wprowadzi czytelników Magdalena Tomaszewska-Bolałek – orientalista, badacz kultury kulinarnej oraz autorka książek Tradycje kulinarne Japonii i Japońskie słodycze (publikacja zdobyła Grand Prix w prestiżowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards i została uznana za najlepszą na świecie książkę w kategorii „Kuchnia japońska” wydaną w 2013 roku).

Jirō Taniguchi – urodził się w 1947 roku w prefekturze Tottori w Japonii. Zadebiutował w 1971 roku w magazynieYoung Comic. Dwa lata później otrzymał nagrodę Big Comic za nowelę graficzną Tōi koe (Odległy głos). Kolejne dzieła przyniosły mu coraz większy rozgłos i liczne wyróżnienia. W 1997 roku razem z Jeanem „Moebiusem” Giraud (z którego twórczością spotkał po raz pierwszy w 1974) tworzy Ikare (Ikar), komiks uważany za jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) koprodukcji europejsko-japońskich. Do początku XXI wieku zdobył lub był nominowany do niemalże wszystkich światowych nagród (Shōgakkan Manga ShōNihon Mangaka Kyōkai ShōAlph`Art - Festival d`Angoulême,Eisner Award itd.). Taniguchi tworzy komiksy o różnorodnej tematyce, jednakże najczęściej przewijającymi się wątkami są natura i życie codzienne Japończyków. Ostatnie lata przyniosły Jirō Taniguchiemu kolejne nominacje, w tym po raz pierwszy do Ignatz Award oraz do Japan Expo Award. Wśród docenionych tytułów znalazły się między innymi Wędrowiec z tundryRatownik czy Odległa dzielnica.

Masayuki Kusumi – (zapisywany czasami jako Qusumi) urodzony w 1958 roku w Tokio twórca komiksowy, eseista, projektant, muzyk. Swoją karierę rozpoczynał między innymi w kultowym magazynie niezależnym Garo, gdzie publikował wraz z Harukim Izumim pod pseudonimem Masayuki Izumi. Również pod pseudonimem tworzył, razem ze swoim bratem Takuyą, jako Q.B.B. (Qusumi Brotheres Band), z którym zdobył między innymi prestiżową nagrodę Bungei Shunju Manga Shō. Obecnie współtworzy serię Hana no Zubora-meshi.

Wydawnictwo: Hanami
10/2014
Tytuł oryginalny: Kodoku no Gurume / Solitary gourmet
Liczba stron: 200
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-60740-86-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus