Recenzja komiksu "Sandman: Ulotne życia" cz.2

Autor: Jax
20 marca 2008

Poszukiwań Zniszczenia przez Sandmana i Malignę ciąg dalszy. Niestety jest to wyraźnie najsłabszy fabularnie (a przez to i ogólnie) tom serii jak dotąd. Akcja rozkręcająca się powoli, ale skutecznie w piewszej części Ulotnych żyć, w drugiej ich części dryfuje totalnie donikąd, do niczego nie zmierza i niczemu nie służy. Zamiast konkretnej intrygi, wątków i fabuły Gaiman serwuje nam jakieś puste górnolotne frazesy, pseduogłębokie filozoficzne, wzniosłe i patetyczne rozważania. Do tego rwie swoje wywody, chaotycznie nimi żongluje, tak że w ogóle nie wiadomo o co mu chodzi. Wychodzi z tego ogólny bełkot a przynajmniej pustka. Rozpaczliwego braku pomysłów nie uda się zastąpić taką żenadą. W Porze mgieł z początkowej jałowości udało się wyjść obronną ręką, ale niestety nie stało się tak w Krótkich życiach. Pojawiają się też niekonsekwencje logiczne związane z rozwojem akcji (np. Pożądanie i Rozpacz miały niby bruździć w poszukiwaniach Zniszczenia (vide Ulotne życia, cz. 1) a okazało się, że nic takiego nie nastąpiło).

Bardzo ważnym, jednym z niewielu pozytywów są humorystyczne kontrapunkty, które Gaiman porozrzucał po komiksie - podobne dość do tych zauważalnych w części pierwszej Ulotnych żyć. W obu częściach tworzy je głównie postać Maligny wspomagana przez dyniogłowego Mervina i gadającego psa Barnabę. Te akcenty humorystyczne są naprawdę znakomite - śmieszne, zrobione z lekkością i polotem. Przytłoczone jednak zostają nadętą powagą i patosem nie do zniesienia.

Rysunek, podobnie jak w poprzednim tomie, jest przeciętny dla serii. Były już tomy lepsze jak i gorsze pod tym względem. Czyli nie zachwyca, ale jest akceptowalny.

Sądzę, że ten tom to jednorazowa wpadka (no, może jeszcze ostatniego tomu serii można się obawiać :-) i że napięcie, dramaturgia i magiczny klimat z pewnością zagoszczą jeszcze w serii. Ale wpadka czy nie, komiks ten i tak trzeba posiadać.

Sandman - 7 - Ulotne życia, cz.2

Scenariusz: Neil Gaiman
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 1/2006
Tytuł oryginalny: Sandman: Brief Lives
Wydawca oryginalny: DC Comics
Liczba stron: 112
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
ISBN: 83-237-3089-X
Wydanie: I
Cena z okładki: 27,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus