Recenzja komiksu "Sandman: Koniec światów"

Autor: Jax
21 września 2006

Czternasty tom Sandmana budzi mieszane uczucia. Z jednej strony, będąc zbiorem nie związanych ze sobą krótszych opowieści (znów!), pozostawia pewne uczucie niedosytu - jako że Gaiman w serii Sandman najlepiej prezentuje się w długich, spójnych historiach. Z drugiej jednak strony prezentowane tu opowieści są na akceptowalnym lub nawet dobrym poziomie (z dwoma wyjątkami).
Nie pierwszy raz mamy w Sandmanie do czynienia ze zbiorem historii, ale po raz pierwszy są one wyraźnie spięte klamrą. Stanowi ją gospoda 'Koniec światów', w której wędrowcy snują wszystkie owe opowieści. W końcówce natomiast następuje *niezwykle* ważkie dla serii wydarzenie, które zostaje, o dziwo, wprowadzone tylnymi drzwiami. Kolejne tomy może więcej powiedzą (muszą nawet) na ten temat.

Jeśli chodzi o warstwę rysunkową to prezentuje się nam cała plejada rysowników (wspomagana całą plejadą inkerów i kolorystów). Oczywiste jest, że powoduje to zdecydowanie za duże zróżnicowanie stylistyczne albumu (nawet gdy weźmiemy pod uwagę, że składa się on ze stosunkowo autonomicznych i zróżnicowanych opowieści). Jeśli chodzi o sam poziom rysowania to jest on oczywiście zbliżony do tego co znamy już z serii, choć tu nadzwyczaj często rzuca się w oczy przeciętność, amatorszczyzna i nieudolność. Skąd są brani tak potwornie przeciętni rysownicy? Spośród nich wybija się jeszcze negatywnie Alec Stevens ze swoimi pseudokomiksowymi rysuneczkami w pierwszej historii. Może w innym medium się one sprawdzają, ale od komiksu (a przynajmniej komiksu nie alternatywno/undergroundowego) im wara!
Resztę dokonań graficznych istnej galaktyki twórców, mimo porażającego czasem przeciętniactwa i braków warsztatowych, dałoby sie wytrzymać, ale zbyt duże zróżnicowanie obniża ocenę. Chce się tylko powtórzyć po raz kolejny: ale głupie te amerykańskie zwyczaje.

Sandman - 8 - Koniec Światów

Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunek: Mark Buckingham, Dick Giordano, Steve Leialoha, John Watkiss, Michael Zulli
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 6/2006
Tytuł oryginalny: Sandman: Worlds' End
Wydawca oryginalny: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 145
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-3154-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus