Recenzja komiksu "Sandman: Panie łaskawe, cz.1"

Autor: Jax
10 stycznia 2007

Kolejny tom Sandmana jest niezwykle poszatkowany. Dużo tu różnych wątków, zdarzeń, często z sobą niezwiązanych, ale związanych za to z wątkami/postaciami z tomów poprzednich. Te powroty do wątków z przeszłości same w sobie najczęściej są udane, ale ma się wrażenie, że niektóre nie są tu potrzebne i zostały wciśnięte trochę na siłę.
Mnóstwo jest też postmodernistycznych ( :-) ) nawiązań do literatury, religii i wierzeń. Gaiman znów się popisuje swą erudycją - nierzadko przesadnie - co drażni, bo sprawia wrażenie uprawiania sztuki dla sztuki, tak jakby autor zapominał, że siłą komiksu jest OPOWIEŚĆ a nie babranie się w kulturowych odniesieniach, które przesłania samą fabułę.
Jest jednak obecny jeden wątek przewodni (porwanie syna Lyty, Daniela i jego poszukiwania), który jakkolwiek porządkuje ten swoisty miszmasz wszystkiego.

Mimo wszystko, mimo swoich ewidentnych słabości (i tego, że Gaiman znacznie lepiej wypada w spójnych, jednorodnych fabułach), ten swoisty wir wydarzeń potrafi często wciągnąć i wzbudzić pozytywne wrażenia. Wskazuje to na to, że wątki są przemyślane i naprawdę dobre, tylko zaszkodziło ich nadmierne zmiksowanie (nie mylić z zazębianiem) w jednym tomie.

Rysunek jest słabiutki (z wyjątkiem wstępnej opowiastki) - nawet jak na tę serię. Jest strasznie uproszczony, wręcz prymitywny i tylko jeszcze bardziej psuje opinię o stronie graficznej serii. Można się przyzwyczaić, ale w przypadku takiego przełomowego cyklu jest to po prostu żenada.

Sandman - 9 - Panie łaskawe, cz.1

Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunek: Kevin Nowlan, Charles Vess
Kolor: Daniel Vozzo
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2006
Tytuł oryginalny: Sandman: The Kindly Ones
Wydawca oryginalny: DC Comics (Vertigo)
Liczba stron: 168
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-3155-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 39 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus