Recenzja komiksu "Sandman: Przebudzenie"

Autor: Jax
4 lipca 2007

Zakończenie legendarnej serii prezentuje się przyzwoicie i nie rozczarowuje. Bardzo ciężko napisać cokolwiek o treści fabuły nie spojlerując w tym przypadku. Napiszę więc tylko, że ostatnie rozdziały: czwarty, piąty i szósty są nieco oderwane od głównego, końcowego wątku cyklu.
Czwarty i szósty stanowią pewne zwieńczenie wątków, które już w serii się pojawiły i dobrze dopełniają jej ostateczne wydarzenie. Piąty rozdział jest z kolei kompletnie autonomiczną opowieścią, nie dosyć że treściowo bełkotliwą i bez sensu, to i jeszcze narysowaną w zupełnie mnie nie przekonującym, charakterystycznym stylu Jona J. Mutha.

Generalnie ostatni tom Sandmana jest bardzo wyciszony, refleksyjny, po części wspominkowy a dodatkowo nawet wypełnia pewne luki w całej historii, choć w zasadzie już się tego nie spodziewamy. Nie czuć żadnych fałszywych nut, zbytniego kombinowania i sztucznych dywagacji (z wyjątkiem wspomnianego rozdziału piatego). Całość gra, a jej bardzo udane i urokliwe zwieńczenie stanowi ostatnia historia traktująca o Williamie Szekspirze, jego ostatniej sztuce - Burzy i ich związkach z tytułowym Sandmanem.

W tomie dominują (4 zeszyty) niestety charakterystyczne rysunki Zulliego. Już wcześniej w serii się nie popisał, tu też nie jest dobrze - jego szkicowe rysunki nie pozwalają do końca pogrążyć się w świecie opowieści, dla mnie są brzydkie i zbyt biją po oczach. Rozdział rysowany przez Mutha też nie pasuje graficznie - może i jest wyrafinowany i wysmakowany, ale takie oszczędne rysunki wolę widzieć w innych miejscach niż komiks. Najlepiej plastycznie wypada ostatni zeszyt rysowany przez Vessa. Jego rysunek jest z kolei bardzo realistyczny i generalnie niezły (choć zdarzają się pewne nieporadności) a poza tym doskonale pasuje do przedstawianej XVII-wiecznej historii o Szekspirze.

Podsumowując: godne zakończenie serii, mającej swe chwile chwały i niższych lotów, generalniej jednak wspaniałej.

Sandman - 10 - Przebudzenie

Scenariusz: Neil Gaiman
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2007
Tytuł oryginalny: Sandman:
Wydawca oryginalny: DC Comics (Vertigo)
Liczba stron: 192
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN-13: 978-83-2373-183-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 45 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus