Tajemnice morskich głębin – recenzja komiksu "Sanktuarium. USS Nebraska"

Autor: Mirosław Skrzydło
13 marca 2016

Sanktuarium to złożona z trzech albumów seria komiksowa. Jej autorami są: doświadczony scenarzysta Xavier Dorison oraz grafik Christophe Bec. Mamy tu do czynienia ze skąpaną w makabrze i suspensie wstrząsającą opowieścią, rozgrywającą się na pokładzie olbrzymiej łodzi podwodnej. W pierwszym tomie poznamy głównych bohaterów świetnie skrojonej historii grozy, a także przerażające tajemnice zatopionego radzieckiego okrętu i budowli położonej na dnie morza.

Dorison wyśmienicie sprawdza się w każdym z gatunków, w którym tworzy swe komiksy. Doskonale oddał piracki klimat rodem z kart powieści Wyspa skarbów Roberta Louisa Stevensona (Long John Silver), a także niekonwencjonalne ujęcie Dzikiego Zachodu i walczącą z okultystami, tajną formację (W.E.S.T). Równie udanie przedstawił fascynującą opowieść z gatunku retro SF (Wartownicy), nieszablonowy western (Undertaker) oraz wariację świata wikingów, jakby żywcem wyjętego z kultowego Thorgala (dyptyk Asgard). Trzeba zaznaczyć, iż Dorison zajął się pisaniem kolejnych zeszytów z popularnej serii stworzonej przez Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a (zapowiedziany na ten rok, trzydziesty piąty tom, zatytułowany Szkarłatny płomień). W recenzowanym albumie odwołuje się do konwencji kina grozy, wzbogacając ją o dużą dawkę zapomnianych bóstw.

Prolog pierwszego tomu serii (USS Nebraska) przenosi nas do zdewastowanego Berlina roku 1945. Oddział radzieckich żołnierzy odnajduje podziemny skarbiec III Rzeszy. W skąpanej w permanentnym mroku tajnej kryjówce, dowódca przetrzebionej drużyny trafia na sumeryjskie artefakty. Błyskawicznie zdolny scenarzysta zmienia miejsce i czas akcji – trafiamy wprost na pokład radzieckiej łodzi podwodnej, gdzie Dorison kontynuuje wątek związany z bliskowschodnią mitologią.

Główna oś fabularna rozgrywa się w niedalekiej przyszłości (w 2029 roku), w dowodzonym przez zdecydowanego komandora Hamisha okręcie USS Nebraska. Łódź odbywa rutynowy rejs po Morzu Śródziemnym. Pozorny spokój mąci odebrany sygnał SOS, nadawany przez nieznaną jednostkę. Załoganci trafiają nie tylko na radziecki okręt, ale przede wszystkim zachwycającą swą konstrukcją, wykutą w skale, budowlę. Szybko pojmują, iż mają do czynienia z niesamowitym odkryciem, związanym z zatraconymi na przestrzeni wieków wierzeniami. Komandor natychmiast wysyła dwie ekipy badawcze. Na pokładzie Nebraski dochodzi do przypadków zachorowań na różne zarazy (m. in. dżumę). Tajemnica śmiertelnych chorób, pradawnej świątyni i jej powiązań z komunistami to zdecydowanie najmocniejsze punkty niniejszego komiksu. Bardzo dobrze wypadają dwuznaczne postaci (komandor Hamish, porucznik Stillwood, prześladowany przez demony z przeszłości doktor June, szalony Rutterfor), ich burzliwe relacje i kontrowersyjne decyzje.     

Rzeczona seria to hołd złożony produkcjom filmowym, takim jak: Obcy – ósmy pasażer Nostromo Ridleya Scotta, Kula, Otchłań Jamesa Camerona czy Ukryty wymiar. Autor Wartowników wyśmienicie oddał duszny, klaustrofobiczny klimat historii, postępującą paranoję i nieufność załogantów. W pełen maestrii sposób przybliżył czytelnikom sumeryjskie bóstwa, a także dziką naturę człowieka w konfrontacji z nieznanym.

Ilustracje Christopha Beca utrzymane są w realistycznej manierze. Rysownik sprawnie oddał wygląd świątyni, morskie głębiny, a także wystrój okrętu podwodnego. Postaci zaprezentowane zostały w efektowny sposób – wystarczy spojrzeć na ich pogodzone z losem, momentami przerażone wyrazy twarzy. Klasą samą dla siebie jest dwustronicowa plansza, na której dostrzegamy łódź zmierzającą wprost do świątyni. Aurę zaszczucia i pogłębiających się fobii oddaje ciemna, zjawiskowa kolorystyka, będąca dziełem Homera Reyesa. Wielki plus również dla precyzyjnej okładki i samego wydania jakie nam zaserwowała oficyna Scream Comics.

Sanktuarium należy uznać za gotowy scenariusz filmowy, możliwy do zaadoptowania przez amerykańskie wytwórnie. W debiutanckim albumie Xavier Dorison pomyślnie wprowadza wiarygodnych bohaterów oraz sekrety budzącej grozę świątyni. Zaostrza tym samym apetyt na ciąg dalszy. Tak trzymać!

Ocena: 8/10

Sanktuarium - 1 - USS Nebraska

Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunek: Christophe Bec
Kolor: Homer Reyes
Wydawnictwo: Scream Comics
Rok wydania polskiego: 5/2015
Tytuł oryginalny: Sanctuaire: USS Nebraska
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 56
Format: 240x320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394180133
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,00 zł


blog comments powered by Disqus