Zło karmi się nadzieją – recenzja komiksu "Severed. Pożeracz marzeń"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
18 października 2014

Jest rok 1916. W Europie trwa I wojna światowa. Stany Zjednoczone nie przystąpiły jeszcze do niej i nie wysłały czterech milionów żołnierzy do Francji. Wielu z tych młodych mężczyzn przemierza zatem pociągami towarowymi tereny USA w poszukiwaniu pracy. Są wśród nich jednak także ci, którzy podróżują za swoimi marzeniami. Taki właśnie jest Jack Garron – dwunastoletni chłopak pragnący dotrzeć do ojca, którego nigdy w swym życiu nie widział. Odnalazł go po latach i zaczął z nim korespondować. Dowiedział się, że ojciec jest muzykiem i występuje w wielkim mieście. Zapragnął pójść w jego ślady, kupił nawet skrzypce i nauczył się grać – chciał żeby był z niego dumny gdy się spotkają.

Jack został adoptowany i miał dużo szczęścia – nowa mama stworzyła mu bezpieczny dom wypełniony miłością. Chłopak nie poznał zagrożeń świata. Dlatego w trakcie swej ucieczki, podchodzi do obcych z dużą ufnością, za co przyjdzie mu zapłacić bardzo wysoką cenę.

Choć Jack jest głównym bohaterem, to w komiksie pojawiają się też inni młodzi ludzie, tak jak on pragnący odmienić swoje życie. Na nich również czyha zło, które jest obecne na świecie od samego początku, zmienia tylko swą formę i doskonali techniki usidlania i zdobywania ofiar.

Scenarzyści komiksu: Scott Snyder i Scott Tuft w bardzo filmowy sposób poprowadzili tę opowieść. Jest tu wiele zwrotów akcji oraz scen w których długo budują napięcie, by wreszcie zaskoczyć czytelnika nieszablonowym rozwiązaniem. Świetnym przykładem jest rozmowa bohaterów przy kolacji zakończona testem jakiemu dobrowolnie się poddają.

Równie udane są ilustracje, które wykonał Attila Futaki. Udało mu się stworzyć mroczną atmosferę, która idealnie pasuje do tej historii. Ciemne piwnice i zaułki, opuszczone domy – w takich miejscach rozgrywa się znaczna część tego komiksu. Ciekawie prezentują się także strony, na których przedstawił amerykańskie miasto z ludźmi snującymi się po ulicach, jakby bez nadziei na lepsze jutro.

Siłą historii przedstawionej w Severed jest to, że może ona zdarzyć się każdemu. Każdy bowiem ma marzenia oraz pragnienia do których spełnienia dąży. Na drodze do szczęścia może jednak stanąć ktoś, kto chce zrobić krzywdę. Komiks daje się odczytać jako swoista przestroga przed światem, który wydaje się przyjazny, ale w mroku skrywa swoje prawdziwe oblicze.

To prawdziwy komiksowy horror. Mroczny, wywołujący stan zaniepokojenia i nie dający o sobie zapomnieć jeszcze długo po lekturze.

Ocena: 8/10

Severed - Pożeracz marzeń

Scenariusz: Scott Snyder, Scott Tuft
Rysunek: Attila Futaki
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Mucha Comics
Rok wydania polskiego: 4/2014
Tytuł oryginalny: Severed
Wydawca oryginalny: Image Comics
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 198
Format: 175x265 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-61319-40-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 69 zł

Podyskutuj na forum!



blog comments powered by Disqus