"Sisters #3: To ona zaczęła!" - recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
15 czerwca 2016

Spytaj – i tak się nie dowiesz

Jak ugryźć problem, kiedy każdy z zainteresowanych wskazuje, że "to nie on"? Dylemat znany rodzicom od wieków nie znajduje w trzeciej części serii Sisters nagle jakiegoś olśniewającego, genialnego rozwiązania. Zyskuje natomiast zdrowy dystans do samego siebie.

Album To ona zaczęła! w odróżnieniu od poprzednich ma swoje "myśli przewodnie". Pierwszą są prace domowe. Tutaj wręcz zadziwia zgodność z jaką Wendy i Marine kooperują, aby... uniknąć prozaicznych uciążliwości życia codziennego.

Druga to wakacyjny obóz, wyjątkowo podkreślający różnicę wieku, a więc wiedzy i doświadczenia pomiędzy obu siostrami. Trzecią są "ukryte pragnienia", przybierające postać wspólnych zabaw i przygód (takich jak ta z domkiem w lesie). W tych epizodach siostry częściej trzymają sztamę, a ich wizje potrafią być porywające. Ba! Niekiedy doprawdy zadziwiają fantazją, zacierając granicę pomiędzy nią a rzeczywistością. Trochę jak u Kida Paddle niegdyś bywało. A że wzajemne różnice irytują to jedną, to drugą Sister? Cóż, to nieuniknione.

Normą serii Cazenove'a i Maury'ego są już gagi z naśladowaniem Wendy przez Marine. Jak również fakt, iż Marine potrafi Wendy zwyczajnie przechytrzyć, choć kiedy indziej bez chmary "bezpiecznych" pluszaków nie umie sobie poradzić za grosz!

Najważniejszy jednak wniosek przynosi "drugie dno" tych wszystkich rodzinnych przypowieści. Otóż, jak by się obie siostry nie ścierały, nie wytykały palcami, gdy przychodzi co do czego, staną za sobą murem. I spróbują wszelkich sztuczek, żeby wyjść z opresji z twarzą. Najlepiej we dwójkę!

Wydaje się, że Cazenove i Maury mogli niektóre wątki tomu trzeciego pociągnąć mocniej. Na przykład pobyt na obozie, stwarzał przecież ogromne, oryginalne na tle domowej prozy, pole do popisu. Tymczasem wakacyjne sceny ograniczają się jedynie do pięciu plansz.

Ulgę oczom sprawia za to kolorystyka zastosowana tym razem przez Williama Maury'ego. Zdecydowanie mniej różu, a większa obecność łagodnych barw pastelowych (zieleń, biel, niebieski), używanych zwłaszcza w tle.

Album do czytania w serii i samodzielnie. Jeżeli kogoś ten specyficzny rodzaj humoru wciąga, ubawi się po pachy. Jeśli natomiast po kilku planszach coś nie będzie "stykać", lepiej odłożyć Sisters na "inne czasy".

Sisters - 3 - To ona zaczęła!

Scenariusz: Christophe Cazenove, William Maury
Rysunek: William Maury
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2/2016
Tytuł oryginalny: Les sisters: C'est elle qu'a commencé
Wydawca oryginalny: Bamboo Édition
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 46
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328110274
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99 złblog comments powered by Disqus