Opętanie i zdrada – recenzja komiksu "Skarga Utraconych Ziem: Rycerze Łaski. Sill Valt"

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Maciej Jasiński
15 października 2015

Czarna magia i demony z piekła rodem. Aura chronicznego zaszczucia, klimat rodem z klasycznych filmów grozy oraz duszna atmosfera. Prawi rycerze, piękne damy, zdradliwi szubrawcy, mroczni wojownicy i wiedźmy ukryte w ludzkiej skórze. Klasyczne dark fantasy, w którym dominującym elementem rzeczywistości są zakazane zaklęcia, artefakty i klątwy. Wszystkie te motywy i postaci odnajdziemy w serii Skarga Utraconych Ziem: Rycerze Łaski, autorstwa uznanego francuskiego scenarzysty, Jeana Dufauxa oraz rysownika Philippe'a Delaby'ego. Ostatni tom serii (Sill Valt) ukazuje decydujące starcie doświadczonego Rycerza Łaski z demonicznym Gwinea Lordem.

W trzecim tomie cyklu (Czarodziejka Sanctus) Rycerze Łaski przyzwali pomniejszego demona, Cryptosa. Paskudny stwór wyjawił im sposób pokonania okrutnego Lorda. Odpowiedzi na to  pytanie znajdują się w zamku tajemniczej Pani z Gronostajem. To tam zmierza tytułowy Sill Valt i to właśnie w tym przeklętym miejscu rozegra się jego zacięta batalia z przyczajonym adwersarzem.

Zamczysko Pani z Gronostajem to posępna, strasząca przerażającymi obeliskami i rzygaczami, budowla, jakby wyciągnięta wprost z realistycznych koszmarów. Przed bramą zamku przebywa tłum zdesperowanych, nieszczęsnych mężczyzn, oczarowanych urodą władczyni jałowych ziem. Każdy z tych wychudzonych żywych trupów ma nadzieję, iż Pani z Gronostajem przyjmie go i uczyni swym wybrankiem. W mrożącej krew w żyłach budowli, oprócz ponętnej wiedźmy, mieszka jej trupi pomagier oraz chodząca o kulach, zmizerniała córka czarnej wdowy. Sill Valt stosunkowo szybko daje się wciągnąć w śmiertelną grę właścicielki wyludnionej krainy.

Już w poprzednich tomach Philippe Delaby udowodnił, iż mocną stroną jego ilustracji jest kreacja odrażających potworów wszelakiej maści. Ciarki na plecach mogą przejść w trakcie oglądania przeklętej Saavardy (Czarodziejka Sanctus) czy demona o wężowym ciele (tom 1: Morigany). W tym tomie na szczególne wyróżnienie zasługuje sylwetka latającej poczwary zamieszkującej w zamku Pani z Gronostajem. Majestatycznie wypada zamek okrutnej władczyni oraz inne, budzące trwogę miejsca. W recenzowanym albumie etatowego rysownika Rycerzy Łaski, wsparł Jeremy Petiqueux, którego szkice są łudząco podobne do prac Delaby'ego. Na pochwałę zasługuje ciemna kolorystyka pogłębiająca mrok opowieści.

Niniejsza, złożona z czterech tomów, seria to dzieło warte uwagi – zwłaszcza z powodu sporego nagromadzenia makabrycznych istot oraz dobrze odwzorowujących fabułę ilustracji. To godne wprowadzenie do głównego cyklu, narysowanego przez Grzegorza Rosińskiego.

Skarga Utraconych Ziem - 8 - Rycerze Łaski #4: Sill Valt

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunek: Philippe Delaby
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 12/2014
Tytuł oryginalny: La Complainte des Landes Perdues: Sill Valt
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 2014
Liczba stron: 56
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-281-0221-7
Wydanie: II
Cena z okładki: 29,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus