Powstaje komiks o Solidarności


skan7Album Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi, nad którym obecnie pracują twórcy, składa się z pięciu nowel komiksowych, których akcja rozgrywa się w latach 1980-1989. Pomysłodawcą i autorem scenariuszy jest Maciej Jasiński. Oto co powiedział "AQQ" Jasiński:

Tworzymy ten komiks ze względu na pamięć o ludziach, którzy mieli dość odwagi, aby powiedzieć "nie" i potrafili zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzić do wyzwolenia się Polski spod władzy ZSRR.

Język komiksu jest językiem bardzo uniwersalnym i zrozumiałym. Za jego pośrednictwem chcemy pokazać młodym ludziom, którzy wychowali się już w wolnej Polsce, że jeszcze niedawno była inna Polska. Był to kraj, w którym nie przestrzegano praw obywatelskich, wsadzano do więzień za krytykę władzy, niszczono ludzi za to, że należeli nielegalnej opozycji. Był to kraj z rozbudowanym systemem policyjnym, pełen agentów służb specjalnych, kraj, w którym cały czas stacjonowały oddziały armii radzieckiej. O tym wszystkim nie można obecnie zapominać.

skan5 XXV rocznica powstania "Solidarności" jest doskonałą okazją aby pokazać młodym ludziom jak wiele musiało się wydarzyć, jak wiele osób musiało się poświęcić aby można było żyć teraz w niepodległym i suwerennym kraju. Unikamy przy tym formy dydaktycznej. Pokazujemy za to historie zwykłych ludzi, bo to zwykli ludzie, dzięki temu, że mieli odwagę razem demonstrować swoje poglądy, zmienili Polskę. O nich właśnie opowiada komiks "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi".

Komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi będzie zawierał 64 strony. Na jego zawartość składa się pięć odrębnych historii stworzonych przez różnych rysowników: Andrzeja Janickiego, Jacka Michalskiego, Filipa Myszkowskiego, Macieja Simińskiego. Akcja komiksów umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla "Solidarności" i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio pięciu wydarzeń:

- powstania i rejestracji NSZZ "Solidarność",
- wprowadzenia stanu wojennego,
- drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski,
- zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki,
- obrad "okrągłego stołu" oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.

skan6 Poszczególne komiksy prezentują wydarzenia z historii "Solidarności" z perspektywy zwykłych ludzi: robotnika czekającego na rejestrację NSZZ "Solidarność" czy młodego duchownego zafascynowanego osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Celem komiksów jest przedstawienie tego, jak "Solidarność" wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

Nawet w przypadku komiksów będących w większym stopniu rejestracją ówczesnych wydarzeń, w większym stopniu nacisk zostanie położony na stronę fabularną - tak aby opowieść była z jednej strony zrozumiała nawet dla młodszych czytelników, a także potrafiła zainteresować tym wycinkiem z historii współczesnej Polski, który przybliża.

 Każdy z rozdziałów liczy 12 stron, z czego 11 stron przeznaczonych jest na komiks, natomiast dwunasta strona zawiera informację historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się akcja danego komiksu.

skan4Autorami notek historycznych mają być znani historycy z ośrodków akademickich z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy, zajmujący się współczesną historią Polski. Notkę dotyczącą życia, działalności i tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki przygotowałby ksiądz Romuald Biniak, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy - kościoła, w którym ksiądz Jerzy odprawił swoją ostatnią mszę.

Obecnie projekt rozwija się przy wsparciu Zin Zin Press. Trwają prace nad wyborem producenta wykonawczego i patrona medialnego całego przedsięwzięcia.

Na tej stronie można obejrzeć kilka przykładowych szkiców.

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski, Janusz Ordon, Janusz Wyrzykowski, Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Andrzej Janicki, Filip Myszkowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 8/2005
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-919837-7-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus