Relacja z konferencji prasowej dotyczącej komiksu o Solidarności


30 sierpnia odbyła się konferencja prasowa na temat wydania komiksu o Solidarności w siedzibie firmy Duplo Polska w Warszawie. Ideę i proces wydawniczo-drukarski przedstawił Witold Tkaczyk, właściciel Zin Zin Press, wydawcy komiksu.

Opisał sposób w jaki powstawał komiks oraz przedstawił ten gatunek, jako środek artystycznego przekazu literacko-graficznego, który jest obecnie bardzo popularny także w Polsce i łatwy w odbiorze dla współczesnego, nie tylko młodego, czytelnika. Jest to gatunek, który wiele może zdziałać nie tylko na polu kultury, ale także w dziedzinie edukacji, gdyż operuje językiem trafiającym do młodego pokolenia.

Na konferencję przybył także rysownik Janusz Ordon, który odpowiadał na pytania o sposób pracy nad komiksem, o technikę wykonania, czas poświęcony takiemu rodzajowi twórczości.

Dziennikarze pytali o adresata tego komiksu, o proces wydawniczy i o to w jaki sposób udało się namówić takie znakomitości jak Lech Wałęsa, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Rulewski, czy fotografik Erazm Ciołek do współpracy nad powstaniem komiksu.

Na konferencji byli też obecni przedstawiciele sponsorów, którzy oferowali się wykonać druk cyfrowy środka komiksu (Danka Polska z prezesem Markiem von Bastian-Brzezińskim, dyrektorem handlowym Piotrem Laskowskim i Krzysztofem Stępniem odpowiedzialnym za produkcję albumu), oprawę introligatorską (Duplo Polska z Gabriela Swat i Fryderykiem Wiernickim) oraz dostarczyć papier (Arctic Paper z Michałem Skrzyniarzem). Szybkie decyzje i współpraca tych osób spowodowała, iż komiks mógł zostać wydrukowany na czas, czyli w 25-tą rocznicę Sierpnia.

Idea druku cyfrowego komiksu o Solidarności to efekt rozmów wydawcy z panem Tomaszem Nowakiem, redaktorem pisma "Print & Publishing" wydawanym w Poznaniu, który w numerze czerwcowym tego magazynu opracował raport na temat firm produkujących i sprzedających maszyny do druku cyfrowego.

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski, Janusz Ordon, Janusz Wyrzykowski, Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Andrzej Janicki, Filip Myszkowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 8/2005
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-919837-7-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus