Relacja z konferencji prasowej i spotkania z autorami komiksu o "Solidarności" w Gdańsku


We wtorek, 6 września o godz. 18.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku Filia nr 13, na ul. Igielnickiej 5 na Starym Mieście, tuż obok kościoła św. Brygidy, odbyła się konferencja prasowa na temat wydania komiksu Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi. Na spotkaniu obecni byli autorzy komiksu z pomysłodawcą i scenarzystą Maciejem Jasińskim, rysownikami Krzysztofem Wyrzykowskim i Januszem Wyrzykowskim oraz wydawca. Lecha Wałęsę reprezentował jego syn Jarosław, któremu przekazano egzemplarz komiksu wraz z dedykacjami autorów.

Licznie zgromadzona publiczność oraz przedstawiciele mediów (o spotkaniu trójmiejskie media informowały bardzo obszernie) wysłuchali historii powstania komiksu. Autorzy i wydawca zgodnie podkreślali, że komiks jako medium nowoczesne i popularne głównie wśród młodzieży, może służyć rozpowszechnianiu ważkich treści i pełnić rolę edukacyjną.

Spotkanie na temat komiksu o "Solidarności" właśnie w Gdańsku, w miejscu, gdzie narodziła się wolna Polska, było dla wszystkich współtwórców albumu wielkim, niezapomnianym przeżyciem.

Pytania padające z sali dotyczyły m. in. podejścia autorów do tematu, odpowiedzialności za prawdę historyczną, możliwości własnej interpretacji historii, stylów rysowania, planów na przyszłość.

Zgromadzeni kierowali pytania, gdzie komiks można kupić, ponieważ jest on obecnie trudno dostępny na rynku. Wydawca żartował, że ta sytuacja przypomina niedawne czasy gospodarki socjalistycznej (tzw. gospodarki niedoboru), w której brakowało nieomal wszystkich towarów, jednak mówiąc już poważnie przepraszał za taki stan rzeczy, tłumacząc, iż komiks spotkał się z takim zainteresowaniem, że jego pierwszy nakład został natychmiast rozprzedany, a dodruk właśnie trafia do punktów sprzedaży w całej Polsce.

W rozmowach podczas spotkania, Jarosław Wałęsa przyznał, iż jego ojciec Lech Wałęsa nie jest wcale entuzjastą komiksu, jednak on, jako miłośnik tego gatunku, zdołał przekonać legendarnego twórcę "Solidarności" do napisania wstępu do komiksu, tłumacząc, iż każda publikacja propagująca idee "Solidarności" i przedstawiająca obiektywnie najnowszą historię Polski jest godna poparcia.

Konferencja prasowa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc i życzliwość dyrektora i pracowników  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a szczególnie Bogdana Rukszełło-Kowalewskiego.

Pod koniec września twórcy komiksu spotkają się z czytelnikami w gdańskim EMPiK-u Megastore. Dokładna data i godzina zostaną podane w mediach i na stronach internetowych poświęconych komiksowi.

Wydawnictwo Zin Zin Press planuje w najbliższym czasie wydać komiks o kapelanie "Solidarności" księdzu Jerzym Popiełuszce. Scenariusz pisze Maciej Jasiński, rysunki wykona Krzysztof Wyrzykowski.

Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski, Janusz Ordon, Janusz Wyrzykowski, Krzysztof Wyrzykowski
Okładka: Andrzej Janicki, Filip Myszkowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 8/2005
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-919837-7-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus